Lund vill bli attraktivare för näringslivet

Text: Jan Samuelsson
Publicerad 29 augusti 2010 6.30 Uppdaterad 29 augusti 2010 15.33

Lund.
Med fler event, bättre hemsida och ökat samarbete vill Lunds kommun bli attraktivare för näringslivet.

LUND. Lunds kommun håller på att ta fram ett nytt näringslivsprogram. I det förslag som tagits fram konstateras att kommunen vill arbeta för att skapa goda förhållanden för att starta företag, ha ett samarbete med företagen, vara en motor för Skånes tillväxt och utöka samarbetet med Lunds universitet.

Lunds kommun vill ha fler arbetstillfällen, fler företag och mer samverkan med andra kommuner, regionen, företag samt organisationer.

Allt detta ska uppnås genom att kommunen bland annat arrangerar fler frukostmöten, näringslivsdag, dialogmöten, fler priser som ”Årets Nyföretagare” och liknande, bättre hemsida samt ökar antalet event (händelser) genom att det anställs en eventansvarig person.

Men det finns kritik. Sten Henriksson (V) som ingått i styrgruppen för programmet ställer sig inte bakom formuleringen ”Lund satsar mycket på kultur” och anser att programmet inte bara borde fokusera att locka företag till Lund utan också på att säkra den offentliga verksamhet som finns i Lund.

På kommunstyrelsens möte på onsdag ska näringslivsprogrammet diskuteras vidare av politikerna.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu