Domens forum tar form

Text: Ingrid Nathéll
Publicerad 27 november 2010 7.00 Uppdaterad 23 mars 2011 23.34

Lund.
Om ganska precis ett år sitter Domkyrkans besökare i hörsalen i Domkyrkoforum. Genom "kikaren" ser de den 865 år gamla domkyrkofasaden i grå sandsten. Barnen leker i aktivitetsrummet mot Kyrkogatan och klär ut sig till små biskopar.

Första advent 2011 invigs Domkyrkoforum. Ett år innan går Sydsvenskan husesyn. Det är mycket grå betong, blött och lite smutsigt. För en vecka sedan kom takbjälklagret på plats. Ett par veckors betongarbete återstår sedan är huset under tak. Provisoriska ytterväggar sätts på plats och värmen kopplas på.

– Nu ska huset torkas medan vi bygger färdigt invändigt, säger platschefen Anders Bergman från Projekstyrningsgruppen.

Han varnar för vad som ska hända i mars. Då kommer glas- och plåtskivorna som ska utgöra forumets yttre.

– Det kommer att blänka till en början men det blir fort en patina, säger platschefen när han tillsammans med Domkyrkans informatör Rickard Bonnevier guidar runt.

Vi börjar i entrén vid Kyrkogatan. Där innanför glas blir aktivitetsrummet avsett bland annat för skolgrupper.

– Här ska man lära sig om Domkyrkan. 25 biskopsskrudar ska köpas in att klä ut sig i. Mosaiken i domen ska inspirera att pröva på eller så kan man lära sig slå de valv som kyrkan är uppbyggd av, förklarar Rickard Bonnevier.

Anders Bergman och hans chef Göran Rudolfsson tar täten in i vad som ska bli en utställningshall för permanenta och tillfälliga utställningar.

Nu kan vi titta in i ett blivande atrium även om det just nu är fullt av stämpor som stöttar upp taket. Här blir det kafé, information av alla de slag och en tyst film om livet i Domkyrkan under ett år. Rummet blir högt och får takfönster.

– Detta är rummet för de som kommer in, vill sitta ner en stund och skaffa sig kunskap om Lunds domkyrka. Den är den mest besökta av alla kyrkor i Sverige och det är ett starkt skäl till att vi bygger detta forum, säger Rickard Bonnevier.

Nästa anhalt är den stora hörsalen. Dit ska besöksgrupper komma för att informeras innan de träder in i domen. Nu finns profilen för den "kikare" som ger en utblick mot Domkyrkan. Kikaren är en fyrkantig tub med glasruta som är 3,5 meter gånger 3,5 meter.

I hörsalen ryms hundra personer och rummet ska användas flitigt också för annat än att ta emot besökande grupper.

På tillfälliga trappor och plankor bjuds vi upp på andra våningen. Här blir arbetsrum för ett tjugotal personer i bland annat domkyrkoförsamlingen. Också sammanträdesrum i olika storlek börjar ta form. På vad som liknar en kommandobrygga mot Kungsgatan byggs det största konferensrummet.

Tillbaka på marken kan man än så långe se det lilla korsvirkeshuset på gården. Det rivs i februari. Arkenhuset ska bestå och byggs samman med Domkyrkoforum och ska liksom nu innehålla bokhandel.

Anders Bergman och Göran Rudolfsson suckar inte, tvärtom. Men det är en komplicerad byggkonstruktion.

– Inget vanligt fyrkantigt hus precis. Men det är väldigt spännande och jag är himla glad att få vara med om detta här mitt i Lund, säger Anders Bergman.

Domkyrkan bygger kristen mötesplats

Domkyrkoforum ska bli en mötesplats för samtal, lärande och fördjupning i kristen tro.
Huset har ritats av Carmen Izquierdo. Partners för tillkomsten är Svenska kyrkan, Arken, Projektstyrningsgruppen (PSG) och WSP, som gjort konstruktionsritningarna.
Formellt är det Domkyrkan som bygger åt domkyrkoförsamlingen för Domkyrkans egna medel. Hur mycket allt kostar är än så länge inte offentligt.
Med Domkyrkoforum öppnas ett nytt sätt att uppleva Lunds domkyrka, som varje år får 700 000 besökare och har 90 000 gudstjänstbesökare.

Domkyrkoforum i siffror

Armering: 50 000 m
Betong: 700 kubikmeter = 1 750 ton
Prefabricerade betongelement: 1 500 kvadratmeter
Fönsterytor: 300 kvadratmeter
Fasadplåt: 1 200 kvadratmeter

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu