Lunds regler för Subutex ses över

Text: Therese Thomasson
Publicerad 8 februari 2006 23.30 Uppdaterad 9 februari 2006 0.27

Lund.
Psykiatrins chef Robert Rydbeck ser nu över reglerna för Lunds subutexprogram.
I helgen skrev Sydsvenskan om Anna Grönberg som blev utskriven efter att ha tagit en treo comp.
– Ja, hos oss blir de utskrivna efter ett återfall. Våra regler kom till tidigare än Socialstyrelsens, säger han.
Robert Rydbeck utreder nu hur subutexprogrammet kan anpassas till Socialstyrelsens föreskrifter.

LUND. – Vi följer socialstyrelsens föreskrifter till punkt och pricka förutom när det gäller avstängning vid upprepade återfall eller upprepad manipulering av urinproverna, säger Robert Rydbeck.


Vad det gäller metadonprogrammet ändrades reglerna vad det gäller utskrivningar i höstas.

– Då strök vi de andra reglerna och tillät återfall. I praktiken blev det ingen skillnad eftersom man alltid hade fått komma tillbaka till programmet tidigare även om man blivit utskriven, säger Robert Rydbeck.


De som går subutexprogrammet har också en praktikplats och sjukhuset garanterar idag att de som praktiserar är drogfria.

– Det innebär att de ändå riskerar att förlora sin praktikplats om de får återfall, säger Robert Rydbeck.


Enligt honom släpper sjukhuset inte de patienter som skrivs ut helt eftersom de fortfarande finns inskrivna hos Rådgivningsbyrån.

Robert Rydbeck menar också att många patienter har kunnat rehabiliteras till drogfrihet – kanske på grund av de hårda reglerna.


Men han kan inte svara på hur många som blivit drogfria eller varför reglerna är så hårda.

– Jag vet inte heller om de sociala konsekvenserna av utskrivningarna går att undanröja. Ett forskningsprojekt följer patienterna. Jag har fått rapport om att en enda patient är utskriven, säger Robert Rydbeck.


Detta går stick i stäv med Anna Grönbergs erfarenhet och dessutom har flera personer kontaktat Sydsvenskans redaktion och berättat att de blivit utskrivna från programmet.

– Jag ska kolla upp det här, lovar Robert Rydbeck.


Även Socialförvaltningen i Köpenhamn har hört av sig till Sydsvenskan för att diskutera problemet med tvångsutskrivna svenska heroinmissbrukare.

– Vi har missbrukare från Lund och från hela Skåne som kommer hit och lever här när de blivit tvångsutskrivna från behandlingsprogrammen. Vi försöker hjälpa dem genom att kontakta socialförvaltningen i deras kommuner och sjukvården i Skåne, berättar Steinar Rong, socialpedagog och en av två i ett team som hjälper utländska hemlösa.


Enligt honom är det svårt att samarbeta med sjukvården i Skåne.

– Vi hade hoppats på ett Öresundssamarbete, men det har inte gått. När missbrukarna är i dåligt skick försöker vi få dem inskrivna på behandlingsprogrammen igen. Vi kan bara hjälpa dem akut i Köpenhamn. Ibland är de här i flera år i väntan på att komma i behandling, säger Steinar Rong.

Större eller mindre text



2 läsare har reagerat på denna artikel

50% är glada

0% är likgiltiga

50% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Lunds regler för Subutex ses över"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu