När det var aktuellt att lägga ner centralerna i Genarp och Veberöd blev det närmast folkstorm och båda byarna fick behålla sina tippar.
Den i Genarp ligger på privat mark och markägaren har sagt upp arrendet för att själv använda marken. Möjlighet finns att hyra en annan jordbit eller lägga en central på kommunal mark.
– En återvinningscentral måste ha en hårdgjord yta, alltså asfalterad mark och det krävs staket och belysning. Kostnaden är två miljoner. Den kostnaden måste påverka och höja soptaxorna 2013, säger renhållningsdirektör Erik Rånlund.
Ett alternativ för Genarpsborna är att de får köra sina sopor till Veberöd eller till Sysavs anläggning i Staffanstorp.
Frågan är så känslig att Rånlund inte lägger något tjänstemannaförslag. Det blir politikerna som helt får avgöra frågan.
Hur ärendet ska behandlas i styrelsen är också knivigt. Både renhållningsstyrelsens ordförande Torsten Czernyson (KD) och vice ordföranden Lars Dahlquist (M) bor i Genarp.