Det stämde väl på genrepet

Text: Oskar Forsberg
Publicerad 25 januari 2012 6.30 Uppdaterad 25 januari 2012 6.37

Lund.
I våras träffade Jonas Engström gospelartisten Cinque Cullar i Chicago. Nu, knappt ett år senare, framträder de tillsammans med en stor gospelkör i Lund. Igår var det stort körgenrep inför konserten den 31 januari.

LUND. – Kumbaya, kumbaaa-ya.

Trots att de inte övat tillsammans någon gång sitter stämmorna hos de omkring hundra körsångarna nästan direkt.

– Gospel är speciellt, kören formar musiken tillsammans med publiken. Det är vad vi kallar ”call and response”, berättar körledaren Jonas Engström.

Både Lundakörer samt enskilda sångare och sångerskor har anmält sig till gospelfesten. De flesta är på plats under genrepet i Pingstkyrkans lokal på Stora Södergatan.

– Alla har fått noter så de kunnat öva själva. Idag är första gången vi träffas på riktigt så att säga. Det har varit ett väldigt stort intresse, säger Jonas Engström.

Själv har han sjungit gospel i över 20 år.

– Jag var ungefär 15 år när jag började och jag fastnade på en gång, säger han.

Den amerikanska stjärnan Cinque Cullar är inte på plats under genrepet. Han kommer direkt till konserten i Stadshallen.

Någon ”vanlig” konsert kommer det inte att bli tal om, lovar Jonas Engström.

– Lundapubliken kan förvänta sig en medryckande och svettig konsert med ett stort deltagande. Vi vill inte ha någon traditionell körpublik den 31 januari, mer en fotbollspublik, säger han.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu