Årets hästkrafter trimmas in

Text: Johanna Gustavson
Publicerad 27 april 2007 23.30 Uppdaterad 27 april 2007 23.30

Lund.
Mulen ryms i handen och är len som sammet och finkornig sand. Blicken är mild under ögonfransarna och de små nätta hovarna är inte stilla en sekund. Våren är kommen och med den årets första fölungar.

LUND. Åttaåriga arabstoet Berninna har ett förflutet som galoppör i Polen och har fått välskapta avkommor tre år i rad. Nu vakar hon tålmodigt över sin nya dotter, det bruna lilla stofölet som sprätter runt i hagen på långa gängliga ben.

– Det är ett jättefint föl. Hon är väldigt framåt och nyfiken av sig, säger Eva Jacobson.

Hon har fött upp arabiska fullblod i tio år under namnet Q Arabians på gården mellan Dalby och Genarp.


Stofölet föddes den tionde april och har ännu inte fått något namn.

– Men det blir något på Q, säger Eva Jacobson.


Flera av de tidigare avkommorna finns kvar på gården, och från hagen intill följer mormor Benathka den nyföddas skutt och krumbukter med intresse. Start, broms och vändbarhet, hon ligger ner i kurvorna och bromsar så gruset ryker. Allt ska testas och snabbt ska det gå.



Fullt ös i kurvorna. Att galoppera och svänga snabbt i hagen är något av det roligaste som finns för en liten fölunge. Det lilla arabstoet föddes den tionde april på stuteriet Q Arabians mellan Dalby och Genarp, av polska stoet Berninna som har ett förflutet som galoppör. Foto: Lars Brundin
Stofölet kommer så småningom att blekna från fux till skimmel som sin mor. Pappan The Aprenchence är en stilig eldfux som är uppfödd i Amerika och finns på Liljebackens arabstuteri i Simrishamn.


Fölningen gick bra och övervakades med hjälp av en liten tv-kamera som monterats upp i boxen. Eva Jacobson såg fölningen inifrån huset, hon vill inte störa stoet under fölningen om det inte finns anledning att hjälpa till.

– Hon har skött det så bra själv. Det är lustigt, men hon har fött en dag för tidigt varje år, säger Eva Jacobson.


Fölungen var inte sen att prova sina ben efter nedkomsten. Hennes nyfikenhet och intresse för människor är utmärkande för arabhästen enligt Eva Jacobson.

– Hon var uppe på två röda och ville utforska allt.


På Flyinge inleddes fölningssäsongen med ett vackert hingstföl som kom till världen den tredje april. Fyraåriga avelsstoet Decor lurade alla genom att föla två veckor före utsatt tid.

– Det sägs att om fölsäsongen inleds med en hingst så blir det ett gott hästår, säger Nathalie Månsson som är hästskötare på Flyinges stostall.


Den lovande hopphingsten Coriall hann bara med en säsong som avelshingst. Han fick avlivas i vintras endast tre år gammal, efter en olyckshändelse i boxen då han skadade ett ben.


Nu har hans första Flyingeavkomma kommit till världen. Yesterday är ett välskapt hingstföl med ren hoppstam på både mammas och pappas sida.

– Det är roligt att vi har fått ett hingstföl efter Corall, han var en väldigt lovande häst, säger Nathalie Månsson.


På Ekesvångs gård hos familjen von Knorring-Albertson har det också blivit tillökning. Dressyrdomaren Hedvig von Knorring har bevittnat ett hundratal fölningar genom åren.

– Det är ett otroligt ögonblick. Varje gång är lika spännande, säger hon.


Sextonåriga stoet Aura fölade den 28 mars, och fick det stoföl som nu med stor förundran tassar mot kameran med pigg blick och spetsade öron.


Fölet har ännu inte fått något namn, men klart är att hon har en kändistät släkt. Pappa är åttaårige Felicianosonen Hip Hop. Han rids av Maria Gretzer, och ekipaget briljerade nyligen och tog hem guld på Folksam Grand Prix, vid påskens elithoppningar i Kungsbacka.


Hos Hedvig von Knorring och Anders Albertson på Ekesvångs gård är passionen fälttävlan, sedan tre generationer är det grenen som gäller. Hästarna som avlas fram är lätta i typen, med ädlare halvblod och fullblod i stamtavlan. En fälttävlanshäst måste vara snabb, smidig och modig, och den måste vara bra på både hoppning och dressyr.


Årets nytillskott är en trevlig och trygg liten häst med framgångsrika släktingar inom både hoppning och dressyr.

– Hon är ovanligt tillgiven och social, och hon verkar väldigt lätthanterlig.


Men det är för tidigt för att spekulera i hur hon kommer att bli, hon är bara ett par veckor gammal och allt kan hända.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Årets hästkrafter trimmas in"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu