Han sover bara 2,5 timme per dygn

Text: Max Jerneck
Publicerad 29 juli 2008 0.27 Uppdaterad 4 september 2008 13.11

Lund.
Thomas Jönsson från Lund sover bara två och en halv timme per dygn. För att utnyttja dygnet maximalt tar han korta tupplurar.
– Dagarna är inget problem men nätterna är ofta ett helvete, säger han.

LUND. Tanken om att få ut så mycket som möjligt av sin tid ligger bakom Thomas Jönssons projekt att vänja kroppen vid så kallad polyphasic sleep, eller flerfassömn på svenska.


Under de senaste veckorna har han istället för åtta timmars sömn på natten tagit korta tupplurar om 25 minuter var fjärde timme. Sammanlagt sover han bara två och en halv timme per dygn.


Genom att vara vaken 21,5 timmar om dygnet hoppas Thomas Jönsson kunna höja sina prestationer på alla fronter. Det finns historiska uppgifter om att Leonardo da Vinci tillämpade flerfassömn.


Det vore orättvist att jämföra med Leonardo da Vinci, men i jämförelse med gemene man har Thomas Jönsson mycket att göra. Tiden han sparar med sin nya sovregim lägger han på att driva sitt företag Repsam, som säljer begagnad HiFi, och på sina studier i industriell ekonomi och datavetenskap.


Än så länge håller Thomas Jönsson på att vänja kroppen vid att sova i sex korta pass per dygn. Så småningom räknar han med att kroppen ska ställa om och göra flerfassömnen till sitt naturliga tillstånd. Men till dess krävs enorm självdisciplin.


Natten är den svåraste tiden. Just nu behöver han uppbåda all sin viljestyrka för att gå upp klockan klockan 03:25 och hålla sig vaken till 10 på förmiddagen.


Jag lägger all kraft jag har på att komma upp. Sedan gäller det att inte somna om.


För att hålla sig vaken har Thomas Jönsson satt upp en rad regler för sig själv.

1) Jag får aldrig vara i sängen första halvtimmen efter jag har gått upp, för då somnar jag.

2) Inga beslut får tas i sängen - jag måste alltid bestämma i förväg att jag måste gå upp och vad jag ska göra.

3) om jag märker att jag håller på att somna i lägenheten ska jag gå ut och gå en promenad.


Tomas Jönsson tampas ständigt med tankar om att ge upp försöket och återgå till en normal dygnsrytm. Då gäller det att hålla siktet på målet: att göra flerfassömnen till sin naturliga rytm.

– Jag tänker på hur bra det blir om jag lyckas med det här. Jag kan höja min prestationsförmåga och få mycket mer gjort, säger Thomas Jönsson.


För att hålla motivationen uppe har han satt upp listor med bra argument. Till exempel har han en lista med rubriken "Därför går jag upp varje morgon" med punkterna:

1) för att prestera på den nivå jag vill

2) för att få den inkomst jag vill ha

3) för att få den flickvän jag vill ha.


Thomas Jönsson säger att högre prestationer gör att han mår bättre, vilket i sin tur höjer hans chanser att skaffa sig en önskvärd flickvän.


Även om tillvänjningsperioden för flerfassömn är påfrestande har Thomas Jönsson sett tecken på att metoden fungerar. Genom att ranka sin prestationsförmåga efter en 10-gradig skala kan han hålla uppsikt över utvecklingen. På senare tid har han fått högt utslag när han studerat eller planerat verksamheten i sitt företag.


Han säger till och med, inte helt skämtsamt, att han bräckt skalan och hamnat på en 11:a eller 12:a vid några tillfällen. Även styrketräningen går bättre.

– Sedan jag började har jag slagit personligt rekord. Jag lyfter tre procent mer nu, förut kunde jag lyfta 80 kilo; nu är det 82,5.

Större eller mindre text



Externa länkar:
24 läsare har reagerat på denna artikel

12% är glada

25% är likgiltiga

46% är nyfikna

17% är arga


Hur reagerar du på "Han sover bara 2,5 timme per dygn"?

  • Hysteriskt
  • Med den här hysteriska intällningen till livet så lär denne man vara fysiskt och mentalt knäckt (läs utbränd) inom ganska så snar framtid. Den flickvän som han hoppas hitta lär knappast existera på den här planeten. Men lycka till i alla fall! Man väljer själv vilket liv man vill leva.
  • Pelle
  • måndag 28 juli 2008 kl 18:42

  • the news store just called...
  • ...they running out of news.
  • indy (utan hatt)
  • måndag 28 juli 2008 kl 18:44

  • Lite undringar
  • Om du nu får den flickvän du vill ha, så hoppas jag att du inte somnar när ... Hur skall ni kunna sova ihop? Och du, det är inte så att musklerna utvecklas av träning, så att det därför är att du nu kan lyfta 2,5 kg mer.
  • Sömnige Nisse
  • måndag 28 juli 2008 kl 18:46

  • Oj, vad glöttigt.
  • Man vet ju hur det gick för Leonardo da Vinci. Han lever ju inte längre.
  • Newton
  • måndag 28 juli 2008 kl 18:50

  • Istället för att ha 3-punkter
  • Funderat på att fokusera på att bli framgångsrik? :)
  • James Oliver
  • måndag 28 juli 2008 kl 19:00

  • konst
  • Man kan väl kalla ett sådant här experiment för konst... O vi vet alla hur mycket knepiga saker konstnärer gör...
  • Micke
  • måndag 28 juli 2008 kl 19:06

  • Vilken loser...
  • Haha, hur f-n har sydsvensksn grävt upp den här bottenstory? Har killen kommit med den själv och knackat på hos redaktören? Killen måste ju ha skittrist. Försök hälla i dig tio stor stark och håll dig vaken så länge som mjligt. Det är en roligare experiment.
  • Spiritus
  • måndag 28 juli 2008 kl 19:11

  • Heja Thomas!
  • Fortsätt kämpa! Det kan ju alltid fungera. Det är ju inte första gången som forskningen har fel. Och att det finns människor som inte tror, har väl med deras uppfattning om vad som är möjligt och inte din framgång i ditt projekt! Jag säger lycka till! Kör hårt! Drick kaffe?
  • Rikard
  • måndag 28 juli 2008 kl 19:12

  • Leonardo DaVinci hade lustig mössa och helskägg...
  • ...och han var mycket framgångsrik. Nu tänker jag anlägga helskägg och shoppa efter psykedeliska huvudbonader. Wish me luck! ;-)
  • Gösta DaVinci
  • måndag 28 juli 2008 kl 19:16

  • Men
  • så här har ja haft det i över fyra år ,,sover max två timmar på ett dygn pga av värk o int har ja kommit i sydsvenskan
  • putte
  • måndag 28 juli 2008 kl 19:22
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu