Politiker hoppas på kravalltrötta Lundabor

Text: Per Ek
Publicerad 2 december 2008 23.30 Uppdaterad 3 december 2008 13.41

Lund.
”Kör ut dem på en fotbollsplan”, ”belys deras bakgrund” och ”mobilisera er."

Lunds kommunalpolitiker upprördes av den urartade demonstrationen den 30 november. Nu vill de att Lundaborna reagerar.


Utredningarna efter de våldsamma kravallerna den 30 november fortsätter. Polisen ägnar sig just nu åt att gå igenom de filmer som civilklädd polis hade med sig från kravallerna. Målet är att kunna identifiera fler våldsverkare än de nio som greps.


Som Sydsvenskan kunde berätta i tisdagens tidning misstänker polisen också att det är en ny form av bråkiga demonstranter som var mest aktiva under kravallerna.


– Det är ett nytt fenomen med en sorts yrkesslagskämpar, sade kommenderingschefen Håkan Jarborg Eriksson.


Och enligt närpolischefen Jörgen Nilsson kände tjänstgörande polismän som brukar bevaka fotbollsmatcher igen flera av de personer som greps från huliganbråk.


Svansen med bråkiga demonstranter upprör även Lunds kommunpolitiker. Flera vill berömma polisens insats men flera efterlyser också en mobilisering från Lundaborna för hindra en upptrappning till nästa år, visar Sydsvenskan rundringning.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Politiker hoppas på kravalltrötta Lundabor"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu