Vänstern kräver åtgärder för att stimulera byggandet

Text: Jan Samuelsson
Publicerad 18 december 2008 23.55 Uppdaterad 19 december 2008 0.04

Lund.
Vänsteroppositionen i Lund oroas över en uppbromsning av byggandet. Men de borgerliga politikerna tror inte att politikerna kan göra mer än de redan gör eller ställa större krav på byggarna.

HSB har skjutit upp byggstarten på Sockerbruksområdet och hur bostadsprojektet längs Stattenavägen ska genomföras är under diskussion.


Demokratisk vänster oroas över ”tendenser till uppbromsning av byggandet” och har därför ställt en interpellation, en fråga, till byggnadsnämndens ordförande Göran Brinck (m).


Sven-Bertil Persson (dv) och Ulf Nymark (dv) vill veta vad den borgerliga majoriteten vill göra för att förhindra en nedgång i bostadsbyggandet i Lund.


Igår kväll svarade Göran Brinck i kommunfullmäktige:

– Nedgången är oroande med tyvärr tror jag inte att Lunds kommun kan göra något åt det. Vi har varit i kontakt med ett tjugotal entreprenörer och förvaltare och de säger att problemen är att det både är svårt att låna pengar och sälja bostäder.

– Men jag ser inte nattsvart på situationen. Det finns bolag som trotsar krisen och flera tittar på möjligheterna att bygga hyresrätter, sa Göran Brinck.


Nymark svarade att kommunen via LKF kan vidta åtgärder för att hålla uppe byggandet.


LKF:s ordförande Lars Bergwall (c) hävdade att LKF redan agerar.

– Under 2009 planeras 258 lägenheter, för 2010 är siffran 352 lägenheter och under 2011 är den 320 lägenheter. Sänkta byggkostnader ger dessutom möjligheter för privata byggare att bygga hyreslägenheter, sa Bergwall.


Gunnar Jönsson (s) tyckte att de borgerliga skulle påtala byggproblemen för rikspolitikerna. Mats Olsson (v) tyckte att Göran Brinck är för passiv.

– Kommunen skulle prioritera LKF under krisen och sätta snävare ramar på exploatörerna så att man får fram verkligt intresserade exploatörer, som inte agerar i spekulativt syfte, sa Olsson.


Göran Brinck svarade:

– Mats Olsson talar i gammal kommunistisk anda: vi ska ställa krav och ni ska göra. Tala om för mig, vilka krav ska vi ställa? Det är inte så enkelt att fler politiker och möten löser krisen. Det är en världsomspännande kris.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Vänstern kräver åtgärder för att stimulera byggandet"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu