LUND. Hans stora passion är att baka och att skapa bröd efter eget huvud.
– Jag tror att det är just brödens form som gjort att de blivit sån succé, säger han.
Mattias Mårtensson är kocken som är för kvällstrött för att jobba på krog. Han älskar tidiga morgnar, så han blev bagare istället. I höstas slog han och sambon Mimi Sandberg-Kirch upp portarna på Klostergatan till Sankt Jakobs stenugnsbageri i tidigare Bengtssons ost.
– Det var verkligen så att vi öppnade upp utan förvarning eller annonsering. Och folk bara vällde in. Vi fick ringa syskon och vänner som kom och hjälpte till.
Mimi Sandberg-Kirch ler vid minnet. Det var sista oktober i höstas.
Nu har de fyra anställda på heltid och fler som hoppar in vid behov. Och ofta butiken full med kunder.
Det ångar ända ut på gatan när dörren öppnas och det är en del av konceptet.
– Andra bagerier bakar bara på natten eller morgonen men vi bakar hela dagen. Jag tror det är doften som lockar folk hit, säger Mattias Mårtensson.
Han har varit uppe sedan klockan två och är vid middagstid fortfarande i full gång. Stora tråg med pösande deg hälls upp på det mjölade bakbordet, han delar degen med van hand och formar långa limpor. Försiktigt så att luften inte trycks ut.
– Jag har ingen olja i själva degen men oljar trågen så att den går lätt att hälla ut.
Surdegen, som han haft i gång i tio–tolv år, är en del av hemligheten. I övrigt hittar han sina brödrecept i böcker eller på resor.
– Egentligen är jag självlärd som bagare, säger han, men är utbildad på hotell- och restaurangskolan på Vipan och har jobbat på konditorier både i Lund och i Stockholm.
Bageriet i Lund har en föregångare på Östermalm i kungliga huvudstaden, där Mattias Mårtensson öppnade Valhalla-bageriet för fem år sedan.
För bröden där fick han förra året Gastronomiska sällskapets stora pris.
– Det var väldigt roligt, säger han. Det är ju inte en tävling, de kommer i smyg och kollar så det gäller att ha hög kvalitet hela tiden.
Mattias och Mimi har känt varandra sedan tonåren men blev ett par för några år sedan. Då blev det tröttsamt för Mattias att pendla till Stockholm och de beslöt att starta i mindre skala på hemmaplan.
När de hittade lokalen som hyst Bengtssons ost blev det kärlek direkt.
– Här har jag ju handlat ost i alla år. Visst är lokalen liten men den passar perfekt, säger Mattias Mårtensson.
Att bröden blivit så populära tror Mimi Sandberg-Kirch beror på GI-trenden. Folk vill ha bröd med surdeg som har positiv inverkan på blodsockret.
– Och att det är handgjort. Att baka bröd är Mattias passion, han älskar verkligen det han gör.
Det har varit fler förfrågningar hittills i år än under hela 2008. Det säger
sig cityledare Mia Dahl i Citysamverkan ha fått från handlare som vill öppna
butiker i Lunds centrum. Och i flera tomma lokaler är det nu inflyttning på
gång.
Klädbutik. En kedja vill starta en klädbutik för kvinnor över 40. Kravet är
200–250 kvadratmeter i markplan.
Inrednings- och designbutik. Söker mindre lokal.
Kafé. Någon vill öppna ett kafé med udda inriktning.
Lek. Ett ”lekland” söker lokal på 2 000 kvadratmeter.
Clas Ohlson. ”Gubbdagiset” kom inte överens med KF Fastigheter om andra
våningsplanet i Bruniushuset vid Mårtenstorget, men vill fortfarande till
Lund. Söker 1 200 kvadratmeter centralt.
”Hållbar handel”. En butik är på gång i Smart-butiken vid Mårtenstorget.
Stefan Hållberg från Stockholm ska sälja bra begagnade kläder blandat med
nya. Grundtanken är att kläder i bra skick ska återbrukas, inte slängas.
Carl Werner-gallerian. Ska byggas om under våren. På bottenplanet ska Wayne’s
coffee starta kafé och på andra våningen ska klädföretaget Camilla och
Malmströms ta över även den tidigare restaurangdelen.
90% är glada
10% är likgiltiga