Aktivisters hätska marknadsföring oroar polis och kommun

Text: Eskil Fagerström
Publicerad 3 april 2009 1.30 Uppdaterad 3 april 2009 1.30

Lund.
Polisen i Lund förbereder sig för att hantera ockupationsfestivalen.

Bristen på kontakt med arrangörerna och hetsande ordval i marknadsföringen bekymrar närpolischef Jörgen Nilsson.

– Vi följer den här verksamheten, vi måste vara beredda på att saker och ting kan hända.


Har arrangörerna haft någon kontakt med er?

– Nej, och det gör mig lite fundersam. Vänstersidan brukar av tradition inte söka tillstånd. Däremot har de varit noga med att föra en dialog, vilket är ett bra sätt att förhindra bråk och oroligheter. Jag hade varit väldigt glad om vi fått en sådan uppvaktning från dem nu.


Det var en orolig höst – både ockupationerna och 30 november-demonstration krävde stora polisinsatser.

– Ja, och det är något vi måste ta höjd för. Vi måste skydda stan. Det som oroar mig som polischef och Lundabo är den aggressiva marknadsföringen, tonläget. Vad är syftet?

– Om det är att idka skadegörelse, slå sönder, utöva våld mot poliser och liknande, är man inne på en farlig väg. Är det däremot en opinionsyttring är vi måna om att det sker på ett bra sätt.


Kommunen är bekymrad över uppladdningen inför ockupationsfestivalen. Karin Lindroth Renhäll är pressansvarig på Lunds kommun:

– Vi ser ju också affischeringen, dekalerna och klottret. Det har varit en intensiv marknadsförning de senaste veckorna. Vi har bett polisen komma hit och redogöra för hur de ser på läget.


Har ni haft någon kontakt med arrangörerna?

– Nej, och det är bekymmersamt. Vi är alltid intresserade av att diskutera sakfrågorna och också föra dia­log kring konkreta saker. Men någon sådana kontakter har vi inte haft än.

Större eller mindre text



2 läsare har reagerat på denna artikel

50% är glada

50% är likgiltiga

0% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Aktivisters hätska marknadsföring oroar polis och kommun"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu