LUND. Vid sju tillfällen, senast i januari i år, har Hans-Ola Mårtensson anlitats som juridiskt biträde för asylsökande.
Han har då fått i uppdrag av Migrationsverket att ta tillvara asylsökandes intressen under den juridiska prövningen av deras ansökningar.
Sydsvenskan relaterar ett urval av de poster som publicerats på bloggen (se urval här intill) för Migrationsverkets Stefan Råhlander, som arbetar med att granska lämpligheten hos de personer som verket förordnar som juridiska biträden.
– Skulle inte tro att det är en person vi vill använda oss av. Det låter som om han inte är lämplig, säger Stefan Råhlander.
På bloggen går Hans-Ola Mårtensson till attack mot feminism, förskolor, socialdemokrater, SVT, EU och homosexualitet.
Vanligaste måltavlan är dock islam, som han kallar en ”psykosocial sjukdom”.
I andra inlägg frågar han sig ”varför hakkorset är förbjudet medan den muslimska huvudduken är tillåten” och varnar för den ”islamska flodvågen” över Europa.
SVT:s program Halal-tv, som sändes i höstas, kallas för ”Pedofil-tv” (eftersom islam enligt Mårtensson är en religion som uppmuntrar pedofili).
Sydsvenskans bevakning av vallfarten till Mecka irriterar också, eftersom den handlar om en ”muslimkärring”.
I andra inslag är den rasistiska tonen än tydligare – som i en text apropå Nobelpristagaren i litteratur, ”kommunistkärringen” Doris Lessing. Fast, menar Mårtensson, ”dock är det bättre än ett tidigare val av araber och negrer”.
Juristen Stellan Bark i Lund, som delar lokal med Hans-Ola Mårtensson, har inte varit inne på bloggen. Men han tror inte att kollegans åsikter påverkar dennes yrkesutövning.
– Han fungerar inte så. Jag tror han har varit väldigt duktig i de arbetsuppgifter han har haft för Migrationsverket.
Hans-Ola Mårtensson är bosatt i Bjärred, där han sedan ett tiotal år har mindre uppdrag i kommunalpolitiken.
Idag sitter han som ersättare i kommunfullmäktige.
Under åren 2004–2006 var han ersättare i barn- och ungdomsnämnden, och mellan 1999 och 2004 ersättare i socialnämnden.
Hans parti har hela tiden varit Moderaterna – fram till för ungefär två år sedan, då ledande moderater i Lomma fick kännedom om bloggens innehåll.
– Där fanns gott om värderingar och ställningstaganden som inte är förenliga med moderaternas grundsyn, konstaterar Thomas Håkansson (M), kommunstyrelsens ordförande.
Granskningen slutade med att Hans-Ola Mårtensson lämnade partiet och numera betecknar sig själv som politisk vilde.
Är det inte så att ISLAM är en PSYKOSOCIAL sjukdom. Jag tror det!
(Rubriken på Hans-Ola Mårtenssons bloggsida)
1 sept 2007
”Det första obehagliga inslaget var att bussens övre däck var fullsatt av
somalienegrer och araber och stanken var fruktansvärd.”
(referat från bussresa till Hamburg)
7 feb 2008
”Har BÖGARNA på förvaltningen ingenting annat att göra!”
(Apropå rökförbud på uteserveringar i Lund)
27 december 2008
”Hade det inte varit bättre att visa Selmas litterära arbete istället för
lesbiska inslag som täckte hela avsnittet? Det är tydligen en fortsättning
på TV:s bög-lesbiska kulturtema. Fy fan va äckligt!”
(Apropå tv-serie om Selma Lagerlöf)
18 februari 2009
”Riv Rosengård, Hammarkullen och Tensta och skicka de boende till Norrland och
Lappland. Där kan de integreras, lära sig svenska, avislamiseras och må
bra.”
På senare år har hård kritik riktats mot Migrationsverkets bristande kontroll
av offentliga biträden. Idag har granskningen skärpts.
Det finns också en ”svart lista” över jurister som inte bör anlitas.
Svartlistningen beror oftast på missar i processen, som att intyg försenats
eller uteblivit. Uteslutning ur advokatsamfundet kan vara en annan
anledning, eller att ombudet gått i konkurs.
Utredningar startas vanligen efter tips från handläggare, domstolar, ombudens
klienter eller till exempel Röda Korset.
– Rasistiska åsikter kan definitivt vara ett skäl till att inte bli bedömd som
lämplig, säger Migrationsverkets Stefan Råhlander.
11% är glada
0% är likgiltiga