LUND. - Det är avstressande och man blir så glad, säger Gunilla Bengtsson som dansat samba till och från i fem, sex år under ledning av Isa Abade Praia från föreningen Samba Amor.
- Det svåraste är att hålla takten i 1,5 timme. Det krävs god kondition och man måste tycka om sin kropp, säger Isa Abade Praia som kommer från Bahia i Brasilien
- Visst är grundstegen viktiga men det är först när man förstår att allt är samba - oavsett musikstil - som det lossnar på riktigt.
Andas! Och så rumpan. Utstrålningen! Isa Abade Praia manar på sina kursdeltagare med stor entusiasm. Gruppen tjuter av glädje. Det är nära till skratt under hela passet. Och det märks att de är vana sambadansare.
Men det finns nybörjarkurser för barn och ungdomar i Samba Amors regi.
- Vi ska bland annat undervisa elever på Klostergårdsskolan och Freinetskolan i höst. Det är som terapi. Barnen blir lyckliga och mycket lugnare.
100% är glada
0% är likgiltiga