Grundskolor tappar i kvalitet

Text: Linda Jonsson
Publicerad 1 november 2009 6.00 Uppdaterad 4 november 2009 23.30

Lund.
Lund har rasat 79 placeringar på ett år på listan som rangordnar Sveriges grundskolekommuner.
– Det är lärartätheten som försämrats avsevärt, säger Peter Hallin, projektledare på Föräldraalliansen Sverige, som gjort mätningen.

Skola. Trea, tvåa, etta, femma, trea, tvåa, etta och tvåa. Så ser placeringarna ut för Lunds kommun mellan 2002 och 2009, enligt Lärarförbundets rankning av Sveriges grundskolekommuner.

Men då grundskolan nagelfars ur ett föräldraperspektiv, når Lund inte lika imponerande placeringar. Föräldraalliansen Sveriges årliga rankning av Sveriges grundskolekommuner placerar i år Lunds kommun på 93:e plats. Det innebär ett ras på 79 placeringar från föregående år.

– Lund har historiskt sett legat rätt högt på listan. Det stora raset nu beror framför allt på att lärartätheten blivit försämrad. Antalet lärare per hundra elever har minskat från 9,4 till 8,9 på ett år. Alltså en halv tjänst, säger Peter Hallin.

För tredje året i rad har riksföreningen Föräldraalliansen Sverige presenterat det kommunala grundskoleindexet. Undersökningen bygger på uppgifter från Skolverkets öppna databaser och mätningar har gjorts inom flera olika kvalitetsområden.

Bland annat har man tittat på lärartäthet och andel utbildade lärare, skolornas hälso- och studiefrämjande resurser, personaltäthet och gruppstorlek på fritidshemmen. Föreningen har också undersökt om eleverna uppfyller uppsatta mål.

– Till skillnad mot Lärarförbundet är vi bara intresserade av det som rör barnen. De kollar också lärarnas villkor och löner medan vi undersöker det som är viktigt för föräldrarna, säger Peter Hallin.

Föräldraalliansen Sverige

Är riksförening för föräldraföreningar.
Representerar föräldrar till 130 000 barn i hela Sverige.
Är en partipolitiskt, religiöst och fackligt obunden organisation.
Bevakar och agerar i utbildningspolitiska frågor ur ett föräldraperspektiv.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Grundskolor tappar i kvalitet"?

  • täthet
  • Vad i hela friden har allt gnäll om för lite lärare handlat om de senaste åren? Enligt artikeln är det ju nästan en lärare per 10 elever? En lärare per 20-25 elever känns väl mer normalt.
  • kj
  • tisdag 3 november 2009 kl 12:59
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu