Miljömedveten även efter döden

Text: Katarina Ström Melvinger
Publicerad 21 november 2009 6.00 Uppdaterad 23 november 2009 10.03

Lund.
Folke Günthers fru blir en av de första i världen att jordfästas ekologiskt. Våren 2010 ser det ut att bli av.

Jane Günther gick bort i augusti i år. Hon dog i cancer och var 61 år gammal.
– Jane var biolog och hennes högsta önskan var att begravas på ett miljövänligt sätt. Hon var mycket mån om det, säger Folke Günther.

Nu ser hon ut att bli en av de första att jordfästas genom promession – ett nytt ekologiskt begravningsalternativ.

En handfull människor står i kö. Jane Günther är en av dem. Hennes kropp hålls nedkyld i väntan på transport till Jönköping där en promessionsanläggning ska uppföras.
– Tekniken finns. Så snart all byråkrati också är avklarad är det dags. Troligen våren eller möjligen sommaren 2010.

Folke Günther är system-ekolog och stor miljövän. Han berättar att han och hustrun diskuterade hennes jordfästning långt innan hennes bortgång. Hon ville inte bli någon förorening. När paret fick höra talas om den nya metoden, promession, visste båda två hur de skulle begravas.
– När man begravs blir man antingen en luftförorening eller en vattenförorening. Det finns ingen kvicksilverrening i krematorierna, det läcker ut i luften. På jordbegravningar läcker det ut i marken, säger Folke Günther.
– Med dagens alla klimathot ska man inte ställa till med mer elände än man måste, fortsätter han.

Familjen har haft en begravningsceremoni.
– Det var ett tag sedan. Nu återstår bara själva jordsättningen.

Jane Günthers kropp ligger i dag nedfrusen på Norra begravningsplatsen.

En av hennes favoritväxter var katalpa. Därför ska Folke plantera en guld-katalpa på hennes grav. Trädet kommer att kunna tillgodogöra sig näringen av stoftet eftersom lådan inte begravs så långt ner i jorden som en vanlig kista.
– Hennes stoft uppgår i växten och blir en del av trädet. På det här sättet blir det faktiskt också själavandring på riktigt.

Fakta/Trädgårdsintresserad bakom metoden

En svensk biolog, Susanne Wiigh-Mäsak, har utvecklat metoden. Tekniken är patenterad i en lång rad länder och presenterades 2001. Mycket tid har gått till att utforma processen på ett värdigt sätt och till att få myndigheternas godkännande.
Idén till tekniken har Susanne Wiigh-Mäsak burit på länge. Inte minst har ett passionerat intresse för trädgård och kompostering bidragit.
Idag kremeras cirka 70 procent av alla avlidna. Metoden är energikrävande och ger upphov till utsläpp av kvicksilver och koldioxid.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Miljömedveten även efter döden"?

  • Fotnoten som glömdes bort:
  • "
Kortfattat kan man säga att detta sker genom att man sänker ned kroppen i flytande kväve, något som gör kroppen så skör att den sönderfaller genom mekanisk vibration till ett organiskt pulver. Efter torkning begravs sedan stoftet 50 centimeter under marken där det förmultnar och förvandlas till jord inom ett år.
"
  • skugg-edition...
  • lördag 21 november 2009 kl 10:27

  • Glädje
  • Jag hade redan läst om denna nya metod. Tänk att man kan bli glad när man läser om hur man kan begravas...
  • Marcus
  • lördag 21 november 2009 kl 14:42
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu