Skånes bästa ponnyryttare finns i Lund

Text: Yvonne Johansson
Publicerad 23 november 2009 10.36 Uppdaterad 24 november 2009 13.52

Lund.
Skånes tio bästa ponnydressyrlag möttes i final i Vallkärra på lördagen. En jämn kamp som kammades hem av Lundalaget.

Under hösten har 34 skånska lag tävlat i Dressyrallsvenskan, division 2, en turnering som avgjorde på Torns Ryttarförenings hemmaplan på lördagen.

– Det var otroligt spännande. Rebecca Holbeck avgjorde i sista ritten och kammande in tillräckligt med poäng för att vi skulle vinna finalen. Hon red sist i vårt lag om fem, säger lagledare Sofi Almqvist.


Torns vann det första av två moment, visa häst vid hand, dvs att ryttaren visar upp sin häst i skritt och trav medan han eller hon själv går bredvid. Men i dressyrridningen var det otroligt jämnt. Willands Ryttarförening från Kristianstad ledde över Torns med några tiondelar när sista ryttaren i lagen återstod.

Rydebäck från Helsingborg kom tvåa tack vare sitt resultat i visa vid hand, medan Willands fick nöja sig med brons. Lunds Civila Ryttarförening tog en tredjeplats i visa vid hand.

– Det som är fantasiskt roligt är att vi är så jämna i laget. Under hösten har det varit olika personer som vunnit i de olika deltävlingarna, säger Sofi Almqvist .

Större eller mindre text



Externa länkar:
1 läsare har reagerat på denna artikel

100% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Skånes bästa ponnyryttare finns i Lund"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu