Om danskarna vunnit ...

Text: Martin Runol
Publicerad 4 december 2009 6.00 Uppdaterad 4 december 2009 18.27

Lund.
Den 4 december 1676 besegrade Sverige Danmark i slaget vid Lund. Det resulterade i att Skåne förblev svenskt. Utgången var inte given. Vad hade hänt vid en dansk seger? Vi frågade en svensk och en dansk historiker.

LUND.

Svensken: Skåne hade varit som Fyn

Göran Larsson, museichef på Malmö museer och författare till en bok om slaget.
– Hade Danmark vunnit slaget skulle de ha kontrollerat hela Skåne och kunnat tillföra nya resurser till sina trupper. Sverige hade behövt bygga upp en ny armé. Den som skickats till Skåne var mödosamt ihopskrapad och bestod delvis av pensionerade soldater.

Troligen, men inte helt säkert, hade Skåne återgått till Danmark om danskarna vunnit, menar Göran Larsson.
– Det är ju inget naturgivet att Skåne ska tillhöra Sverige.

Vad följderna av en dansk seger på sikt hade inneburit för Skåne kan man bara spekulera i, påpekar Göran Larsson
– Det hade nog gått precis lika bra för Skåne. Landskapet hade följt utvecklingen i Danmark i övrigt och varit ett kärnland i Danmark nära Köpenhamn. Som Fyn i dag är i förhållande till Köpenhamn.
– Det hade inneburit att Skåne delat Danmarks fortsatta öde med Napoleonkrigen och tysk ockupation under andra världskriget. Men det är ju spekulationer, fritt tänkande.

Bron hade säkert byggts långt tidigare än i slutet på 1900-talet och det hade funnits en tunnel mellan Helsingör och Helsingborg, tror Göran Larsson.

Boken heter: Slaget vid Lund: ett mord och icke ett fältslag.


Dansken: Ni hade sluppit Karl XII

Historikern Sebastian Olden-Jørgensen, lektor vid Köpenhamns universitet.
– Slaget var inte avgörande för Skånes framtid. Men det fick stor betydelse i svensk inrikespolitik. Genom det grundlades bilden av Karl XI som den person som räddade landet.
– Men efter det som vi kallar de skånska krigen står Danmark ensamt. Det var stormakterna med Frankrike i spetsen som bestämde fredsvillkoren. Och det var en grundläggande fransk linje att stärka Sveriges ställning för att balansera tyska kejsarens makt.

Därför, menar Sebastian Olden-Jörgensen, är det mycket möjligt att Sverige fått behålla Skåne, även om danskarna segrat utanför Lund.

Hade det varit bättre för Skåne att förbli danskt?
– Självklart kan jag bara tycka det! Skåne hade utvecklats med närheten till den stora marknaden i Köpenhamn. Ni hade inte fått något universitet i Lund, men ni hade sluppit skicka soldater till det Stora nordiska kriget. Och ni hade sluppit Karl XII.


Kontrafaktisk historia är en litterär genre som utgår från att historien tagit en annan vändning.
– Det är en intellektuell lek som uttrycker att historien inte är ödesbestämd och att utvecklingen kunnat ta en helt annan riktning, säger Göran Larsson som medverkar med en essä om slaget vid Lund i boken ”Tänk om – nio kontrafaktiska essäer”.

Tacka slaget för ...

... att vi undkom det lallande fyllekaos som utbrutit om vi skåningar tillåtits köpa vin, öl och sprit någon annanstans än på Systembolaget.
... årtionden av trevligt turande mellan Limhamn och Dragør, för att inte tala om mellan Helsingborg och Helsingør. Hade Skåne varit danskt hade bron byggts långt tidigare.
... att vi inte har det fantastiska danska landslag i fotboll som blivit resultatet av en kombination av skånska och danska fotbollstalanger.
...Lunds universitet. Universitet var visserligen grundat före slaget vid Lund (1666). Men storsatsningen på ett universitet var en viktig del i försvenskningen av de erövrade områdena.
... att vi slapp bli invaderade av tyskarna under andra världskriget (vilket ju danskarna blev).
... att vi slipper ett obegripligt räknesystem.
... att korvarna inte är kemiskt illröda utan gjorda på hederligt svenskt griskött.
... att du får leva tre år längre än annars. Den danska medellivslängden är nämligen nästan tre år kortare än den svenska för både män och kvinnor.
... att Malmö stadion är en fotbollsarena och inte en velodrom för bancykling.

Text: Eskil fagerström

Föreläsningar:

Lilla Harrie
För 333 år sedan hölls slaget vid Lund. Det uppmärksammas på Lilla Harrie byagård på lördag klockan 14. Anders Ödman kommer då att föreläsa under rubriken "Slaget vid Lund, Lilla Harrie och det Skånska Kriget". Arrangör är Lilla Harrie Byalag

Större eller mindre text



1 läsare har reagerat på denna artikel

0% är glada

0% är likgiltiga

100% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Om danskarna vunnit ..."?

  • Fel lag vann
  • Så enkelt är det. Spätta loss skåne vid hallandsåsen och ge oss en knuff väster ut
  • Bias
  • fredag 4 december 2009 kl 07:52

  • Bra idé..
  • Vi hjälper gärna till från småländska sidan så vi blir av med de dryga skåningarna.
  • Paul
  • fredag 4 december 2009 kl 12:58

  • inte du igen!
  • Här har vi en som aldrig gillar nått eller hur PAUL? kommunist e trist!! eller hur? Hellre Danmark eller mitt hemland Finland
  • tim.o
  • fredag 4 december 2009 kl 19:44

  • Intressant att man i Danmark har en vidare syn
  • I Svensk historieskrivning tar man inte mycket hänsyn till vetenskap utan den är mest propagandistiskt nationell. Den danska synen tar hänsyn till alla faktorer som det politiska läget i Europa och kan se att det inte var Sverige utan Frankrike som styrde processen i högre grad. Vi behöver omvärdera vår svenska historia i många stycken och det här är bara en liten del i helheten. Det som många medelålders svenskar lärde i skolan är överspelat och en föråldrad syn på historien.
  • Hassan
  • fredag 4 december 2009 kl 07:57

  • Förut var jag stolt över att vara Dansk
  • men efter att hasett hur Danskarna ändrat attityd och hur de roffar åt sig och lurar svenska företag , de är i min mening bara en bunke rufflare och det vill jag inte associeras med. Ta all de sk "köttprodukter" de levererar ,det finns inte mkt äkta vara kvar i produkterna, visst som företagare verkar dom duktiga,men kolla noga ,dom kopierar värre än asien,lever på det goda gamla ryket om att Dansken är ärlig och tar det roligt...My *ss så för min del bygg en bro direkt till Tyskland
  • mikael bengtsson
  • fredag 4 december 2009 kl 08:00

  • Gärna det
  • Högre lön, lägre arbetslöshet, billigare öl, danskar jobbar mindre och tjänar mer - ett land som folk utomlands vet finns, Internationellt, rikt mm - hade inte varit så tokigt.
  • Perikles
  • fredag 4 december 2009 kl 08:21

  • Åh Fan!
  • Vilket land i världen känner till Danmark då? Svindyra bilar, felaktig syn på kost och taskiga tänder...det är nog inte så grönt på andra sidan...
  • Tompa
  • fredag 4 december 2009 kl 11:00

  • Underlig svensk historieskrivning
  • Varför fortsätter man i Sverige med den konstiga historieskrivning som nationalisterna skapade vid förra sekelskiftet? Läs ovan i artiklen hur väldigt olika man ser på historien. Se också de fastlåsta kommentarerna som bygger på denna galna nationalism. Är det inte dags att vakna upp i Sverige och börja ta till sig omvärldens vetenskap. Är det bara Jan Guillou som klarar av att ifrågasätta svensk historia? Varför håller man på med att försvara lögnar som är hundra år istället för att se fakta.
  • Vessel
  • fredag 4 december 2009 kl 08:59

  • Skåne bättre svenskt
  • Som skånsk inföding har jag redan ältat dessa olika scenarion för mig själv sedan barnsben och kommit fram till att vi har det bättre här i Skåne som svenskar än som danskar. Främst utav den anledningen att hälften av danskarna beter sig som ett övervintrat hippiekollektiv från 60-talet och den andra hälften är ultrakapitalister som skyr inga medel för att roffa åt sig. Bortsett från Systemet är friheten i verkligheten större i Sverige. Sen är länder bara administrativ yta och inget annat.
  • Lökki
  • fredag 4 december 2009 kl 09:24

  • Haha
  • "Hederligt svenskt griskött"... den var bra den...
  • Alexander
  • fredag 4 december 2009 kl 09:30
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu