Skånetrafikens förslag om att flytta 300 bussturer per dag från
Stortorget gillas av Sydsvenskans läsare.
"Äntligen", "Malmö borde ta efter" och " Då kan man kanske ta fram sin cykel
". Kommentarerna om att flytta gula bussarna från Stortorget är i huvudsak
positiva.
Kan vi inte göra likadant i Malmö? Så slipper vi trafikstockningar på Amiralsgatan/Drottninggatan.
Max Aschenbrenner
fredag 5 mars 2010
kl 06:16
Malmö bör göra detsamma
håller med Max.. detta bör också Malmö följa så vi får bort all den trafikstocking vid värnhem,södervärn och runt om Malmö.
exaxt
fredag 5 mars 2010
kl 06:24
malmö
nej tack, Då kommer flera ta bilen in till malmö från ytterkommunerna malmö är förstor stad för det.
Thomas
fredag 5 mars 2010
kl 06:43
Pendlare
Om inte bussarna ska få köra hyfsat centralt, hur ska alla som pendlar, som väljer att låta bilen stå och åker kollektivt, då göra? Tänk på det...
Bygg hellre om gator och gör om filerna så att det passar både en viss mängd bussar samt biltrafik. Kan väl inte vara så svårt att fatta. detta hör kanske inte hemma under denna artikeln, men det är bara ett svar! :)
Lotta
fredag 5 mars 2010
kl 08:58
Bil till Malmö
Thomas,
Som det ser ut nu kör de flesta bil i Malmö, Du behöver inte bo i "ytterkommunerna" för att föra det. Genomsnittsresani Malmö är 0.6km -På det hamnar man inte i någon "ytterkommun"
Lena
fredag 5 mars 2010
kl 09:18
Bra talat, Thomas
Det är bilarna som gör att det är ofantligt segt att ta sig fram i Malmö. Det sitter oftast baraen person i varje bil. Om man tog bort 40 bilar och ersatte dom med en buss så hade det varit fint och glest på Malmös gator.
Inför även i Malmö biltullar in och ut ur staden och använd pengarna till att låta ALLA busslinjer avgå var 5:e minut. Vissa linjer går redan var 3:e minut (8:an t.ex). PGA att så många använder den. Tänk om alla dessa människor istället hade åkt bil, det hade blivit katastrof
Andreas
fredag 5 mars 2010
kl 13:21
Tvärtom Max, tvärtom.
Låt bussarna vara kvar så folk kan pendla istället för tvingas ta bil. Det är väl snarare bilarna som bör förbjudas i Malmö innerstad, då ska ni se att trafikstockningarna försvinner!
Linda
fredag 5 mars 2010
kl 19:36
Ingen info i artikeln!
Går innte att uttala sig: det avslöjas t.ex. inte var de gula bussarna ska stanna i Lund. Var slutar 131:an i Lund? Tja? Man bara hoppas att inte fler linjer angör vid stationen eftersom trängseln där redan är intensiv.
Linn
fredag 5 mars 2010
kl 06:22
läs om
131:an går inte förbi Stortorget. Och om du läser igenom den en gång till så finner du att det står var bussarna ska stanna.
bf109
fredag 5 mars 2010
kl 07:26
Läs om!!!
Men har du special info var 131 kommer angöra, stationen eller annorstädes. Bara kläm fram med det! Vi väntar!