Bibliotekarien som skrev en egen bok

Lund.

När studierna var avklarade blev det lättare för Erika Olofsson Liljedahl i Lund att skriva. Hennes första bok är en barnbok.

– Jag kan inte se det som en riktig bok. Det är bara min text i en förpackning, säger Erika Olofsson Liljedahl om debuten.

Bland de som läser enstaka kurser på universitetet och inte riktigt vet vad de ska bli eller hur de ska använda sina surt förvärvade poäng, finns det ett tröstmantra: ”ja ja, jag kan ju alltid bli lärare eller bibliotekarie. Då får jag hålla på med de ämnen jag är intresserad av.”

Erika Olofsson Liljedahl, var en filmvetarstudent som gjorde verklighet av tröstmantrat: hon blev bibliotekarie.

– Jag pendlade mellan lärare, journalist och bibliotekarie. Jag ville arbeta med något som har med humanoria eller samhällsvetenskap att göra, berättar Erika Olofsson Liljedahl över en kopp kaffe i källaren på ett av Lunds många kaféer.

Lusten att skriva fanns tidigt, redan som barn i Höganäs skrev hon mycket. Under tonåren gick skrivandet ned, men återuppväcktes senare. Och efter examen från bibliotekarieutbildningen på Lunds universitet för två år sedan lossnade det på riktigt.

– När jag studerade och läste en skönlitterär bok eller skrev något kändes det som att jag istället borde läsa en fackbok eller skriva på en hemtenta. Det slipper jag sedan jag börjat arbeta, säger Erika Olofsson Liljedahl.

Arbetet är i Erika Olofsson Liljedahls fall bibliotekarie på Frans Suell och Jörgen Kocks gymnasium i Malmö.

– Jag gillar bredden på arbetet. Och att arbeta med ungdomar, det gör också att man får styra mycket själv, säger hon med ett leende.

Hennes första bok blev en barnbok: ”Vinter på Berättargränd”.

– Att det blev en barnbok hade att göra med att jag kom på en historia som lämpar sig för en barnbok.

Under ett vinterlov hamnar tolvårige William i ett äventyr med klassiska sagor och måste med risk för sitt eget liv rädda andras liv. Men att sälja in boken och storyn hos de stora förlagen visade sig inte vara så lätt.

– Barnboksgenren är rätt konservativ. Det ser man på att de klassiska sagorna ges ut igen i cykler. När man blir förälder läser man gärna samma sagor för sina barn som man själv fick höra som barn. Därför har jag fått ge ut den själv.

Hon beskriver sin egen story som en berättelse där ”fantasi och verklighet smälter ihop”.

– Det är en trend att ha mycket trollkarlar och magi i berättelsen, men det har inte jag.

Boken riktar sig till barn i åldrarna 7–10 år. Det ställer krav på en viss nivå på språket.

– Jag tyckte att jag skrev enkelt från början men efter flera genomläsningar fick jag göra språket ännu enklare.

Att allt skrivande nu har blivit en bok är lite svårt att ta in för Erika Olofsson Liljedahl.

– Jag kan inte se det som en riktig bok. Det är bara min text i en förpackning. Men jag känner mig stolt och så.

Hon har påbörjat arbetet med en ny bok. Också den blir en barnbok. Och vintrig.

– Snön. Allt blir vackert när det snöar. Och så döljer snön den verkliga världen.

En vanlig fördom om bibliotekarier är att alla bär på författardrömmar. Den fördomen visar sig stämma in på Erika Olofsson Liljedahl. Åtminstone till hälften.

– Det känns som det är ganska långt till att bli författare. Men att jobba halvtid på bibliotekarie och vara författare på halvtid vore perfekt. Det skulle bli för ensamt att skriva på heltid.

Potter, om bibliotekarien själv får välja

Ålder: 26 år

Bor: Klostergården

Aktuell: Debuterar som barnboksförfattare

Fem snabba...

Harry Potter eller Tolkien?

– Potter.

Jan Guillou eller Leif GW Persson?

– Guillou.

Ingmar Bergman eller Lukas Moodysson?

– Bergman.

Strindberg eller Nietzsche?

– Nietzsche.

Pippi eller Emil?

– Pippi.

Författare: Jan Samuelsson
Publicerad 15 december 2008 21.42
Uppdaterad 15 december 2008 23.30

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu