Demonstration mot bostadsbrist i Lund

Lund.
Vid tolv startade en demonstration som utgick från Stortorget i Lund. Omkring 250 deltagare protesterar mot bostadsläget i Lund.
Efter att ha gått runt i Lund och skanderat slagord gick demonstrationståget till slut helt resolut in i Stadshallen. Dörren till byggnaden var inte låst, men det var däremot dörren in till sessionssalen. Demonstranterna gick sedan runt inne i Stadshallen för att leta efter en öppen dörr. De hittade till slut en talarstol inne i Stadshallen och höll ett eget fullmäktigemöte där de tilldelade sig själva ett hus.

Vid 14-tiden upplöstes demonstrationen och allt hade gått lugnt till.

"Bostad åt alla" skanderade folkmassan i bakgrunden när Sydsvenskans reporter ringde till redaktionen strax efter att tåget avgått från Stortorget. Demonstrationen saknade polistillstånd.


– Polisen ligger mycket lågt. Man ser överhuvudtaget inte av dem, de har sagt till mig tidigare att de inte vill störa demonstrationen. Men de har givetvis beredskap och skulle kunna agera mycket snabbt om någonting händer, rapporterade Ingrid Nathéll från platsen.

Tåget lämnade Stortorget och fortsatte i riktning mot Bankgatan där ungdomar ockuperade ett hus tidigare i veckan. Demonstrationsståget stannade även till vid LKF:s kontor på Lilla Tvärgatan där demonstranterna skrek att de ville ha en hyresrätt.

– Demonstrationståget går utan poliseskort. Demonstranterna håller åt sidan, släpper fram trafiken och vinkar fram bussarna. När de kom till Bankgatan och huset som man tidigare ockuperat skrek de "Här ska vi bo", berättade Ingrid Nathéll medan tåget gick vidare genom Lund.

När demonstranterna kom till Kiliansgatan stannade de utanför Seviceförvaltningen och Lundafastigheter, där de stod och ropade diverse slagord om att ockupera en villa som tillhör en av cheferna på Lundafastigheter. Tåget fortsatte sedan till Universitetshuset där demonstranterna också kunde tänka sig att bo.

Den senaste tiden har flera fastigheter i Lund ockuperats av ungdomar som är i behov av bostad.

Ur regeringsformen

2 kap

1 § Varje medborgare är gentemot det allmänna tillförsäkrad

4. demonstrationsfrihet: frihet att anordna och deltaga i demonstration på allmän plats,

12 § [..]

I samma ordning får mötesfriheten och demonstrationsfriheten begränsas även i de fall som anges i 14 § första stycket andra meningen.

14 § Mötesfriheten och demonstrationsfriheten får begränsas av hänsyn till ordning och säkerhet vid sammankomsten eller demonstrationen eller till trafiken. I övrigt får dessa friheter begränsas endast av hänsyn till rikets säkerhet eller för att motverka farsot.

Fler artiklar om Husockupationerna i Lund
blog comments powered by Disqus

Författare: Ingrid Nathéll, Sara Riis Hasselskog
Publicerad 8 november 2008 15.57
Uppdaterad 8 november 2008 15.57

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu