Dyrare parkering i centrum

Lund.
Det kan bli dyrare att parkera i Lunds centrum. Parkeringsbolaget vill höja i p-husen och på tomtmark. Gör man det lär kommunen följa efter och höja lite till.

Lunds kommuns parkeringsbolag har hand om p-husen och parkeringar på bland annat skolgårdar. Tolv kronor i timmen är högsta avgift. Förslaget är höjning till femton kronor. Det gäller till exempel i Färgaren vid Åhléns och på Klosterhagen intill Klosterkyrkan.

Enligt beslut i kommunfullmäktige får man i Lund ta ut högst tjugo kronor i timmen för parkering. Så mycket kostar det ingenstans. Högst avgift är sexton kronor vid korttidsautomater.

Tekniska nämnden har en policy som innebär att det ska vara dyrare att parkera på gatumark än i p-hus. Så är det inte just nu. Tolv kronor gäller på de flesta parkeringar, bland annat på Mårtenstorget.

– Om parkeringsbolaget nu höjer så får vi se över taxorna på gatorna. Blir det dyrare i p-husen riskerar vi att de står tomma och bilisterna far runt och letar billigare platser. Vår önskan är att bilarna inte ska köra runt utan raki in till p-husen, säger gatuchefen Håkan Lockby.

I förslaget från parkeringsbolaget ingår också en höjning av månadskorten. I Färgaren föreslås en höjning från 750 till 800 kronor för 30 dagar.

Relaterade artiklar

Författare: Ingrid Nathéll
Publicerad 23 mars 2011 23.33
Uppdaterad 23 mars 2011 23.33

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu