Egen stad på ungas lista

Lund.
En liten stad i staden, en minikulturhuvudstad, byggd av baracker på Södra lekplatsen. Det är ett av förslagen från U2014. Ett annan idé är att förvandla Stortorget till ett gigantiskt schackbräde med levande spelpjäser.

LUND

U2014 är alltså ingen ny u-båt utan projektgruppen för subkulturen i kulturhuvudstadssatsningen. Projektgruppen består av Anna Kaminska, Gustav Brunn Rumma och Maria Rystad.

De har fått i uppgift att samla in och styra upp idéer från det unga, avantgardistiska och oetablerade kulturlivet i Lund. De har jobbat fristående från det övriga teamet, då syftet har varit att idéerna helt och fullt ska komma från ungdomarna själva.

– Teamet har inte haft något inflytande över vårt jobb. Våra förslag får de läsa om nu i tidningen, säger Gustav Brunn Rumma.

För att vaska idéer har de dels sökt upp ungdomar på skolor och fritidsgårdar, dels knutit kontakter, ställt upp ett klotterplank på Stortorget och genomfört en inspirationsresa med en grupp ungdomar i åldrarna 14 till 25 år.

Idéerna har strömmat in. Men många har de behövt bygga vidare på.

– Många idéer har bara handlat om att folk vill att det ska hända någonting, säger Maria Rystad.

– Sedan har extremt många förslag har handlat om fler replokaler, men det förstår jag, det finns alldeles för få. Det kan vara flera års kö, säger Gustav Brunn Brumma.

Förslagen om replokaler fick dem hursomhelst att spåna vidare och vips föddes idén med en barackstad.

– Att bygga nya hus med replokaler är väldigt dyrt, men plötsligt kom vi på detta med baracker. De kan ju hyfsat billigt smällas upp. Och de behöver inte bara innehålla replokaler, tänkte vi. De kan innehålla workshops, café, konstateljéer...

Barackstaden ska se ut som en liten stad, en minikulturhuvudstad, och drivas av några anställda och ideella krafter.

– Det är Lunds kommun som äger marken på Södra lekplatsen, enligt dem vi har haft kontakt med på kommunen så skulle vi kunna få överta marken, helt gratis. Vi skulle inte behöva betala hyra, säger Anna Kaminska.

Ett annat förslag rör en gräsmatta de vill rulla ut under en vecka på Stortorget. Där ska man kunna lapa sol i det gröna och se på film som projiceras på Rådhusets vägg.

Ett tredje förslag är ett gigantiskt schackspel med levande pjäser. Förhoppningen är att människor ska vilja vara med under några timmar och agera levande spelpjäser.

– Exakt hur det ska se ut är inte klart. Man kan tänka sig att vi målar på marken men också att det byggs ett stort spel av trätrallar eller något. Eleverna på byggprogrammet är kanske intresserade? funderar Anna Kaminska.

Ytterligare en idé en gatukonstutställning. Tio unga oetablerade konstnärer får varsin gata att ställa ut på.

– Det är en jättebra idé. För var ska man visa sin konst om man är ung och oetablerad? Att visa upp den på gatorna är en möjlighet. Tänk så fett det hade varit! säger Maria Rystad.

Kulturhuvudstadsansökan lämnas in till kulturrådet den 30 juni. U2014:s förslag tillkommer då som en extra bilaga.

De har fler förslag än de nämnda, men har valt att inte offentliggöra dem förrän bilagan är inlämnad till kulturrådet.

Fler artiklar om Lund kulturhuvudstad 2014
blog comments powered by Disqus

Författare: Katarina Ström Melvinger
Publicerad 28 juni 2009 02.00
Uppdaterad 28 juni 2009 02.00

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu