Lund. Organisationerna argumenterar att den beräknade kostnaden för att bygga ESS har ökat med 50 procent, till mer än 17,5 miljarder kronor, sedan februari 2007. Siffran gäller om avvecklingskostnaderna räknas in.
Men detta redovisar inte de verkliga kostnaderna för projektet – det inkluderar till exempel inte skattekostnader, vägbyggen, elledningar, vattenledningar, telefon- och datorlinjer och olycksfallsberedskap, menar organisationerna.
Om regeringen inte helt stryker ESS-projektet menar organisationerna att den åtminstone måste sätta ett tak för kostnaderna.
Författarna vill ha garantier för att worst case scenarios för hälso-, miljö- och ekonomiska effekter inkluderas i miljökonsekvensbeskrivningen för projektet.
0% är glada
0% är likgiltiga