Få ärenden går vidare

Lund.
De senaste tio åren har Lunds Universitet bara haft två ärenden i Högskolans avskiljandenämnd. Ett ledde till avstängning.

LUND. Det var 2004 som en kvinna stängdes av från läkarutbildningen. Hon ansågs psykiskt sjuk, var våldsam och hotfull mot lärare och dömdes också för ofredande.

Nämnden trodde att andra personer skulle kunna komma till skada. Men kvinnan överklagade till länsrätten som gjorde en annan bedömning och upphävde beslutet.

Men tisdagens beslut om att en våldtäktsdömd student ska få fortsätta på läkarlinjen stannar inte där.

Göran Bexell, rektor på Lunds Universitet, vill få ärendet prövat i högre instans.

– Vi kommer med största sannolikhet att överklaga till länsrätten i Stockholm. Vi vill verkligen få prövat om den här studenten ska få fullfölja sin utbildning, säger han.

Och Bo Ahrén på Naturvetenskapliga fakulteten överraskades något av tisdagens beslut.

– Jag tycker generellt sett, att det är ett förvånande beslut. Men samtidigt när man läser Högskoleverkets förordning och nämndens beslut så kan man som lekman inte säga att de har gjort fel.

Det var hans fakultet som ville att rektorn för Lunds universitet skulle anmäla ärendet till nämnden.

– Eftersom det är en yrkesutbildning tycker jag att man måste väga in lämpligheten i att utöva yrket redan där. Studenten hade kommit så långt i utbildningen att han ska ha patientkontakt.

Han ser gärna att saken bör diskuteras vidare.

– Jag tycker detta fall föranleder en diskussion om avskiljande i allmänhet. Det bör vara en sträng bedömning men samtidigt måste rättsäkerheten finnas med så att det inte finns något godtycke.

Författare: Per Ek, Jens Mikkelsen
Publicerad 12 november 2008 20.22
Uppdaterad 12 november 2008 20.22

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu