Flytten besparing på 3,5 miljoner

Lund.
Den omdiskuterade flytten av hospis innebär att onkologen sparar 3,5 miljoner kronor. Samtliga sex patienter flyttade i veckan till en avdelning på onkologen.

Enligt sjukhuschefen Bent Christensen är besparingar inte anledningen till att hospis i veckan flyttade till sjukhusområdet.

– Det är klart att den här lösningen blev billigare än att vara kvar på Vipeholm. Men om det varit möjligt att ha kvar hospis där hade vi stannat. Besparingen blev en följd av flytten men var inte en orsak till flytten, säger Bent Christensen.

Enligt sjukhuschefen blev flytten nödvändig på grund av den dåliga arbetsmiljön på hospis i Vipeholm.

– Vissa rum skulle gå att använda ytterligare någon månad men vi var tvungna att stänga ändå eftersom rummen blivit färre och på grund av arbetsmiljöproblemen.

I mars förra året krävde skyddsombud på hospis åtgärder mot den dåliga arbetsmiljön. Rummen var för små och underhållet eftersatt. Arbetsmiljöverket har inget pågående ärende vad gäller hospis och gjorde aldrig någon inspektion, eftersom arbetsgivaren sjukhuset stängde de sämsta rummen.

– Är man överens så ingriper inte vi, säger Lise-Lotte Hamfelt på Arbetsmiljöverket.

Samtliga sex patienter har nu flyttat till en tillfällig hospisavdelning på onkologen.

– Om någon verkligen hade önskat att stanna och varit mitt i ett förlopp hade vi inte motsatt oss det, säger Bent Christensen.

Hur hade det varit möjligt med tanke på den dåliga arbetsmiljön?

– Det skulle bara röra sig om någon vecka eller månad för den patient som varit där.

Flytten av hospis via onkologen har lett till en våg av missnöje bland patienter, anhöriga och en del anställda. Nästa år ska ett nytt hospis stå klart i St Larsparken.

Hade ni inte kunnat undvika en extraflytt med bättre planering?

– Vi visste om det men lyckades inte. De första tre projekten vi hade blev bordlagda på grund av olika problem. Hospis på St Lars är det fjärde projektet. De andra projekten tog vardera fyra månader och ledde till ett års försening, säger Bent Christensen.

Fler artiklar om Sjukvården på SUS
86 läsare har reagerat på denna artikel.

11% är glada"

2% är likgiltiga"

2% är nyfikna

83% är arga


Hur reagerar du på "Flytten besparing på 3,5 miljoner"?

Författare: Alf Sjögren
Publicerad 6 februari 2011 09.00
Uppdaterad 6 februari 2011 09.00

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu