Fort, framåt och förbi

Lund.
Sveriges cykelframtid heter Alexandra Nessmar och bor i Södra Sandby.

Nyligen blev 17-åringen, som går andra året på Polhemskolans idrottsprogram, bästa svenska på junior-VM.

Hon är ensam tävlingscyklist i sin klass. De flesta andra tränar fotboll eller handboll. Skillnaden mot det vanliga samhällsprogrammet är att Alexandra Nessmar och hennes klasskamrater får två förmiddagar ledigt för att träna varje vecka . De läser även vissa speciella kurser med idrottsinriktning,

– Fast jag cyklar inte på min lediga tid under de två förmiddagarna. Jag brukar göra läxorna då. På så vis kan jag cykelträna i lugn och ro på eftermiddagarna och kvällarna, säger hon.

Omkring sju pass i veckan brukar det bli.

– Jag tränar med min klubb FK Trampen tre gånger i veckan och sedan har jag ett individuellt träningsprogram som jag kör själv de andra dagarna.

I junior-VM:s linjelopp i Köpenhamn slutade hon på en 37:e plats av drygt 70 startande. Loppet gick över 70 kilometer och avslutades med en klungspurt. Medelhastigheten låg på ungefär 40 kilometer i timmen. Brittiskan Lucy Garner vann tillslut, Alexandra Nessmar var med framme i klungan som spurtade i mål.

– Jag behöver träna mer på att köra i klunga, bli lite tuffare och våga ta mig fram när det är många runt omkring mig. Det är tyvärr lite svårt att träna på eftersom vi inte är så många som cyklar i Sverige.

Vilka är dina främsta egenskaper som tävlingscyklist?

– Jag är stark, både fysiskt och mentalt och så brukar jag vara duktig på att göra utbrytningar och köra ifrån. Tyvärr lyckades jag inte med det under VM, säger hon.

Medaljens baksida med alla tävlingar är att Alexandra Nessmar, trots det speciellt utformade, gymnasieprogrammet, missar en del skolarbete.

– Förra veckan hade jag lite tur. Två av mina lärare var bortresta så det blev inte så mycket att ta igen.

Målet är att bli så bra som möjligt och att i framtiden bli proffs.

– Jag vill ge det en chans. Jag kan alltid läsa vidare längre fram om jag skulle vilja det.

Nästa helg ska hon tillbaka till Danmark och tävla tillsammans med Skånelaget. På agendan finns också att söka fler sponsorer och att söka stipendier via cykelförbundet.

– I vinter tänker jag dessutom testa att träna inomhus i velodromen utanför Köpenhamn.

Alexandra Nessmar tar med sig många nyttiga erfarenheter från VM. Ett minne som fortfarande syns är de svenska flaggorna som hon har målade på naglarna.

– Jag träffade också Emma Johansson (silvermedaljören från OS i Peking). Hon tyckte det var kul att jag satsar så hårt på cyklingen.

Författare: Oskar Forsberg
Publicerad 3 oktober 2011 09.04
Uppdaterad 3 oktober 2011 09.04

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu