En av nyckelpersonerna bakom satsningen är Lunds universitets rektor, Per Eriksson. Han har tecknat ett hyresavtal med Ideon Medicon Village där universitetet förbinder sig att betala 20 miljoner kronor per år i hyra från och med i år.
Förhoppningen är att framför allt cancerforskningen ska flytta in i nya forskarbyn.
För medicinska fakultetens del handlar det om 5 000 kvadratmeter på Medicon Village som de får till förfogande, men det är ännu inte klart vilka forskare och grupper som ska flytta.
– En del är positiva, andra tvekar. Det är mycket som hänger i luften. Överhuvudtaget så har informationen varit dålig. Forskarna vet ännu inte vad de får om och när de flyttar, säger Gunilla Westergren Thorsson, dekanus för medicinska fakulteten.
Hyreskontraktet innefattar värme och liknande, men inte ombyggnationer och labbutrustning.
– Vi vet att det blir stora merkostnader som vi inte vet var de landar och i vems knä. Jag är positiv men också orolig då vi inte haft tid att göra en konsekvensanalys. Det får bli nästa steg.
Professor Sven Påhlman är koordinator för det strategiska forskningsområdet Biocare, som är en av de tilltänkta hyresgästerna på Medicon Village.
– Vissa ekonomiska förutsättningar är långt ifrån uppfyllda så vi kan inte flytta i nuläget. Medicinska fakulteten har lagt en ekonomisk ribba som är i stort sett omöjlig för oss, säger han.
– Flytten omöjliggörs om vi ska betala hyran själva rakt av, utan något stöd samt stå för all basutrustning. Vi lever helt på externa forskningsbidrag.
Det är inte bara på medicinska fakulteten man ställer sig frågande till planerna. Ann-Katrin Bäcklund, dekanus på samhällsvetenskapliga fakulteten, håller med medicinarna.
– Vi har inte fått en donation i reda pengar utan en byggnad. Det är alltid förenat med kostnader att ta emot donationer.
Hon är också kritisk till hur prioriteringen ser ut.
– Universitetet investerar hundratals miljoner för infrastruktur inom teknik, naturvetenskap och medicin, medan utvecklingen stryps inom andra områden. Det kan vara oklokt eftersom vår tids största utmaningar är samhälleliga.
Professor Ingemar Carlstedt är ordförande i Biomedicinskt Centers styrelse, han har tidigare suttit i Medicinska fakultetens ledning. Han är starkt kritisk till processen.
– Den har toppstyrts och detta har jag också framfört till Per Eriksson. Medicinska fakulteten har inte haft möjlighet att påverka vare sig hur stora ytor fakulteten behöver vid en expandering på Medicon Village eller hur expansionen ska se ut.
– Det finns också logistiska och forskningsmiljömässiga förklaringar till varför en del menar att det inte alls är en bra idé att flytta just cancerforskningen. Den patientnära forskningen kan inte fjärmas från sjukhuset och en del av den kliniska cancerforskningen kan man därför inte flytta. Dessutom råder det delade meningar om det är vettigt att flytta i sär grundforskningen och den kliniska forskningen.