– Den här behöver vatten. Och så måste den ha ett bra ställe att stå på.
Ossian Munch af Rosenschöld petar försiktigt ner den sköra basilikaplantan i jorden. Det är varmt och mysigt i växthuset i Stadsparken. På en filt sitter syskonen Felicia och Juni Grimheden.
– Vill du prova att så lite smörgåskrasse? undrar Julia Linder, projektledare från Ett Grönare Lund och river av några pappersbitar.
Felicia Grimheden nickar, brer ut pappersbitarna på en tallrik och tippar den vita vattenkannan som det står Di Leva på. Hon häller försiktigt. Om några dagar ska fröerna förvandlas till frodig smörgåskrasse.
Rosa Skarp, 4 år sitter en bit bort. Hon kör ner händerna i en burk jord.
– Usch, vad är det här? ropar hon och fiskar upp en gammal komposterad äppelskrutt.
Att stoppa fingrarna i jorden och näsan i ett knippe basilika var några av höjdpunkterna under barnens dag i Stadsparken. Som en del av hållbarhetsfestivalen gjorde i år biståndsorganisationen ABC:s lokala projekt Ett Grönare Lund, Lunds kommuns tekniska förvaltnings park och naturkontor, och Naturskyddsföreningen i Lund en särskild Barnens dag med fokus på hållbarhet.
– Vi är jättenöjda. Vi var rädda att det inte skulle komma någon alls, säger Veronica Rodriguez.
Den stora anstormningen kom nämligen först några timmar senare till Barnens dag på Kulturen.
Gitte Pålsson och Frank Madsen rivstartade med sin show om farliga djur. I lådorna framför scenen fanns både krokodil, leguan och pytonorm. Och i en burk den livsfarliga svarta änkan.
– Uhuuuu, rös publiken kollektivt. Ingen var sugen på att komma nära.
Modelltåget Fnurre en bit bort var inte läskigt, men desto mer populärt. Två varv för en tia. Och då med både vissla och ånga. Från start var det lång kö för att få åka med vilda västernkopian.
– Det var kul, sade Oskar Pietzsch, och såg ut som att han gärna hade åkt en gång till.
Kanske hade han kunnat byta med tågföraren Lars Lykke Jensen. Han fick nämligen inte stiga av på flera timmar.
– Det är okej, men efter sex timmars körning brukar det kännas i knäna.