Inget kvicksilver i ESS

Lund.
Det blir inget kvicksilver i ESS. Volfram ska användas istället.

Bly, kvicksilver eller volfram? Valet av målmaterial har varit en svår fråga för ESS. Miljöorganisationer som Lunds naturskyddsförening har varit mycket kritiska till en eventuell användning av kvicksilver.

– Kvicksilvret skulle ha gjort anläggningen så farlig att den inte skulle ha byggts någonstans i hela världen, säger Linda Birkedal från Lunds naturskyddsförening.

Målmaterialet är den metall som avger neutronerna som används i ESS för att undersöka olika material. Nu har ESS ledning kommit fram till att volfram ska användas som målmaterial, och det glädjer Linda Birkedal.

– Det är ett avgörande beslut. Volfram är det minst miljöfarliga av alternativen, säger Birkedal.

Vetenskapliga landvinningar har möjliggjort användandet av volfram istället för kvicksilver.

– I spallationsanläggningarna i USA och Japan använder man kvicksilver och vi har lärt oss av dem. Vi får ut lite fler neutroner av volfram än med kvicksilver, förklarar ESS tekniske direktör Patrik Carlsson.

Han hävdar att det både blir lättare och billigare att bygga en anläggning som använder sig av ett roterande mål med volfram.

– Det behövs mindre säkerhetssystem för att hålla det säkert. Och det blir lättare att slutförvara det radioaktiva avfallet eftersom det är en fast metall och inte flytande som kvicksilver, säger Patrick Carlsson.

Volfram kan uppfattas som ett okänt grundämne med det finns runt omkring oss i vardagen.

– Volfram är inget jätte­exotiskt. Det sitter i glödtråden i glödlampor, det finns i fiskekrokar och många olika stålsorter. Det är en metall med mycket hög densitet.

ESS-anläggningen är ännu inte prövad av miljödomstolen.

Kommer detta att underlätta den stundande miljöprövningen?

– Ja, med kvicksilver hade vi fått mera jobb med att visa hur vi skulle ta hand om avfallet. Det slipper vi ifrån nu, men det är ändå så att man måste vara väldigt grundläggande i ansökan.

Linda Birkedal påpekar att det fortfarande finns viktiga miljöfrågor för ESS att ta tag i.

– Radioaktiviteten och användandet av jordbruksmark är två områden. När det gäller energiåtgången har man skärpt till sig enormt men det kommer fortfarande att gå åt en hel del energi, säger Birkedal.

142 läsare har reagerat på denna artikel.

73% är glada"

13% är likgiltiga"

6% är nyfikna

7% är arga


Hur reagerar du på "Inget kvicksilver i ESS"?
blog comments powered by Disqus

Författare: Jan Samuelsson
Publicerad 19 oktober 2011 23.30
Uppdaterad 19 oktober 2011 23.30

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu