Kommunanställda deltar i ockupationen

Lund.
Det nedlagda fritidshemmet Romano Trajo på Norra Fäladen ockuperades på lördagsförmiddagen. Under söndagen hade barnen plommonkrig och spelade kula medan ockupanterna byggde en graffitivägg.

– Har de tagit er än, frågar ett gäng killar i tolvårsåldern nyfiket.

– Nej, vi är ju fortfarande här, svarar en av ockupanterna.

Mycket riktigt, ockupanterna var fortfarande kvar på Romano Trajo under söndagen. Några av dem hade sovit där på natten och det var en del trötta ögon eftersom många barn stannat långt in på kvällen. Hälften av ockupanterna är tidigare aktiva i ockupantrörelsen och hälften är personer som varit engagerade i andra frågor, till exempel de höjda busstaxorna.

Ett par ockupanter är också anställda inom kommunen. En av dem är Jonas.

– Drömmen är att driva Romano Trajo ideellt, vi får se hur länge det går, säger han.

Jonas har dock inga stora förhoppningar om att det ska fungera under en längre tid.

– Men det handlar också om att väcka debatt. Kommunen har lagt ner Romano Trajo för att man inte vill ha så mycket invandrare på ett och samma ställe. Det känns rasistiskt, säger Jonas som varit och lyssnat på kommunens debatter om nedläggningen.

En av de andra ockupanterna, Gunnel, är också hon kommunanställd.

– Först får de kommunens integrationspris. Och sen stänger de med motiveringen att Romano Trajo bidrar till segregationen. Jag tycker att det låter falskt, säger Gunnel.

På lördagen fanns ett

tiotal barn på Romano Trajo. De spelade kula och lekte. En kille som går i åttan sitter på muren bredvid fritidshemmet. Han berättar varför han gillar Romano Trajo.

– De andra fritidsen släpper inte in folk som inte betalar. Här släppte de in alla. Jag är för stor för att vara här men vi måste tänka på barnen. Som han där, det är framtiden, säger han och pekar på en kille i femårsåldern som är på väg upp på muren.

Huset ägs av Lunds kommuns fastighets AB och hyrs av Lundafastigheter. Någon ansvarig där måste lämna in en polisanmälan för att polisen ska agera. På söndagseftermiddagen hade ännu inte gjorts någon polisanmälan.

Vad händer om polisen kommer?

– Det kan vi förstås inte säga, svarar ockupanten Jonas. Men även om jag inte tror mycket om polisen, så förstår de nog att det bör gå lugnt till eftersom det finns barn här.

Från polisens sida är det inte beslutat vad som ska ske om en anmälan kommer in men efter de ockupationer som varit i Lund tidigare tror de sig veta ungefär vad det handlar om.

– Man får försöka prata med folket först och medla, alla vet ju vad som gäller. Men de här personerna har visat sin förmåga till oresonlighet flera gånger tidigare så måste vi gå in blir det inte något halvhjärtat, säger Fredrik Wahlöö inre befäl vid Lundapolisen.

På måndagen finns ett gäng kvar i de ockuperade lokalerna.

Jonas och Gunnel heter egentligen något annat.

Fakta

Romano Trajo är ett fritidshem för romska barn. Enligt ockupanterna brukar dock barn av många olika etniciteter vara där.

Fritidshemmet grundades 1989 och belönades 2004 med kommunens integrationspris.

Endast några få barn i åldern 6–12 år var inskrivna på Romano Trajo när kommunen våren 2009 beslutade att lägga ner verksamheten.

Fler artiklar om Romano Trajo

Författare: Viktor Ström
Publicerad 2 oktober 2009 10.20
Uppdaterad 2 oktober 2009 10.20

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu