Lugnt bland de lärde i Lund

Lund.
En sval universitetsaula. Två korta EU-anföranden. 500 åhörare. Artiga applåder. Tolv pålästa frågeställare. Rektorn tackar herrar Bildt och Reinfeldt med en blomsterkvast.

LUND. – Hur många här tänker rösta i EU-valet? frågar Fredrik Reinfeldt.

Det blir armar uppåt sträck. Alla tycks hålla upp en hand.

– Aj aj aj! Så här är det hela tiden. Jag vill ju träffa alla dem som inte tänker rösta. Var finns de? frågar statsministern.

Precis som i Malmö talar han om vikten av samarbetet i EU, bland annat i klimatarbetet och för att komma åt den gränsöverskridande brottsligheten.

Carl Bildt påminner om att vi svenskar är bortskämda med fred och demokrati. Det är inte andra EU-länder. "Världskrig är ju en idé som Europa exporterade till resten av världen", påpekar han.

När talen är klara är det dags för frågor. Livvakterna står sysslolösa. En av dem fingrar rastlöst på sin mobil.

En manlig student undrar vad Reinfeldt tycker om ett europeiskt FBI. En annan undrar vad regeringen gör åt den höga arbetslösheten bland unga. En tredje frågar om vapenexport.

De svåraste frågorna gäller fildelning.

– Det här med Piratpartiet är nyhetens behag. Minns ni Junilistan? Inte så många tycker de är spännande längre, säger Fredrik Reinfeldt.

Carl Bildt lägger till:

– Det går alldeles utmärkt att leva i den legala världen. Jag vill inte bryta mig in på bio. Jag vill inte heller göra reklam, men I-Tunes fungerar ju skitbra.

När universitetsklockan slår tre är frågestunden över. Det är tid att gå hem. Utan fotografier. Utan autografer.

Författare: Erik Magnusson
Publicerad 2 juni 2009 22.21
Uppdaterad 2 juni 2009 22.21

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu