Lagen ger inget utrymme åt särskild behandling av vissa individer.
Det säger Lars Hansson (FP), ordförande i barn- och skolnämnden i Lunds stad, om den indragna skolskjutsen.
– Skolskjutsnormen har alltid gällt bara under terminstid. Nu har man börjat tillämpa den. Varför man inte har gjort det tidigare vet jag inte, säger han.
Jag har pratat med föräldrar som är missnöjda med ändringen eftersom den får en stor påverkan på deras sons liv.
– De har rätt till färdtjänst, det är i princip ingen skillnad.
Vad anser du, i din roll som politiker, om att barn som har särskilda behov inte längre får skolskjuts på sommar- och jullov?
– Det handlar inte så mycket om vad jag tycker, utan vi förhåller oss till det regelverk som gäller. Vi har inte lagstöd att ge vissa kommuninvånare skolskjuts på andra villkor än andra. Den möjlighet som finns för funktionshindrade att få skolskjuts utanför terminstid – den heter färdtjänst.
Sydsvenskan har utan framgång sökt Ingrid Kanje, chef på Lunds skolors resurscentrum.
Bestämmelser om skolskjuts
Kommuner har ingen lagreglerad skyldighet att erbjuda skolskjuts för barn i förskola och fritidshem. Kommuner är endast skyldiga att erbjuda gratis skolskjuts till skolverksamhet under läsåret.
Det är dessa bestämmelser, tillsammans med Kommunallagens likabehandlingskrav, som enligt Lars Hansson präglar Lunds kommuns dokumenterade normer för skolskjuts.