Nu måste polisen agera

Lund.
Ockupationen av det nerlagda fritidshemmet Romano Trajo på Norra Fäladen i Lund polisanmäldes på måndagsförmiddagen. Därmed kan polisen gå in i fastigheten och gripa ockupanterna. – Nu får vi se hur vi ska hantera det hela, säger närpolischef Jörgen Nilsson.

LUND. Polisen och representanter för Lundafastigheter, som hyr lokalen av Lunds kommuns fastighets AB (LKF), träffades på måndagsförmiddagen för att diskutera den uppkomna situationen. Samtidigt gjorde Lundafastigheter en polisanmälan.

– Vi ska se hur vi hanterar den här historien. Det finns alltid olika lösningar på en sådan här situation. Till exempel kan de som finns i fastigheten lämna den, säger Jörgen Nilsson och menar att det därmed blir svårt för polisen att identifiera ockupanterna.

Eftersom det nu gjorts en polisanmälan måste polisen agera. Detta innebär juridiska konsekvenser för de personer som grips i samband med att polisen går in i byggnaden.

När Sydsvenskan på måndagsförmiddagen besökte det nerlagda fritidshemmet fanns det fem personer utomhus på den kringbyggda gården. Minst en av dem var i de yngre tonåren.

Ingen av dem ville uttala sig om ockupationen. Istället hänvisade till ett pressmeddelande de lagt ut på Internet.

I pressmeddelandet skriver gruppen som kallar sig Lundabor mot nedskärningar bland annat att byggnaden ockuperats tillsammans med före detta fritidselever på fritidshemmet Romano Trajo. Deras mål är att fritidshemmet åter ska öppna.

Fler artiklar om Romano Trajo

Författare: Tommy Lindstedt
Publicerad 2 oktober 2009 10.20
Uppdaterad 2 oktober 2009 10.20

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu