Oron lever inför flytten av hospis

Lund.
Eget rum blir ingen självklarhet när hospis flyttar tillfälligt till onkologen.

LUND. I dag, tisdag, flyttar hospis på Vipeholm till onkologen på SUS i Lund. Under måndagen visade sjukhusledningen upp den nya avdelningen. I väntan på ett nytt hospis på St Larsområdet, som blir klart om ett och ett halvt år, är det här som den palliativa vården ska bedrivas.

Sydsvenskan bjöd med Charina Johansson till visningen. Hon har under sin sjukdom vistats både på hospis i Vipeholm och på onkologen. Hon är kritisk till flytten och efter att hon lyssnat på sjukhusledningen har hon inte ändrat uppfattning.

– Det är mer stirrigt här. På Vipeholm kände man lugnet så fort man öppnade dörren till hospis.

Av de sex patienter som flyttar in måste fyra dela rum.

Enligt sjukhuschefen Bent Christensen genomförs flytten inte på grund av sparbeting.

– Om det varit möjligt hade vi stannat på Vipeholm tills de nybyggda lokalerna på St Lars stod färdiga. Men med ansvar för personal och krav från Arbetsmiljöverket går det inte, säger han.

I vissa avseenden blir det sämre under det år som hospis är på onkologen.

– För anhöriga och familjer behövs det mer utrymme. Så blir det senare på det nya hospis, men det blir sämre här, säger Mona Ridderheim, klinikchef.

– Men patienthotellet med sina 114 rum, där de anhöriga kan bo, är bara två minuters gångväg från kliniken, säger Bent Christensen.

Kocken som arbetat på hospis följer med i flytten, men han blir utan tillagningskök. Däremot kan han komma de övriga patienterna till nytta också, enligt sjukhusledningen, genom att baka och göra snittar.

– Vad spelar snittar för roll? Det är ju den lagade maten som är det viktiga, säger Charina Johansson.

Charina Johansson passar också på att fråga om något av det viktigaste som hon ser det.

– Hur stor är chansen att man får eget rum?

– Det kan jag inte säga. Det är patientens behov som avgör, säger Susanne Magnusson, avdelningschef på onkologen.

Nya hospis

Våren 2012 ska hospis i St Larsparken stå klart. Där blir det plats för sexton patienter mot nuvarande sex.

Fler artiklar om Sjukvården på SUS
183 läsare har reagerat på denna artikel.

3% är glada"

1% är likgiltiga"

1% är nyfikna

93% är arga


Hur reagerar du på "Oron lever inför flytten av hospis"?

Författare: Alf Sjögren
Publicerad 24 mars 2011 01.46
Uppdaterad 24 mars 2011 01.46

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu