Per Gessles musiker gör dagisskiva

Lund.
Proffs står för musiken. Yrkesmusiker för produktionen. Men texterna och sången står ett gäng fem- och sexåriga förskoleelever för.

ÖSTRA TORN. En förskoleklass, sex elever, en lärare och ett gäng professionella musiker. Det ska resultera i en skiva som ska ges ut lagom till julhandeln, pengarna de får in ska oavkortat gå till fadderverksamhet i Peru. Men först ska den spelas in och när Sydsvenskan tittar in på Östra Torns Montessoriförskola är det dags för de första sångpåläggen.

– Vi kan väl ta den om tivolit nu, säger Malva Flyman Mattsson.

– Ja, tivolit, säger Vera Jonasson.

– Vet ni, jag har en idé, säger läraren Anders Nisse Mattsson, jag bestämmer vilken sång vi ska sjunga.

– Ja, bra, bara det blir den om tivolit.

Sammanlagt tio sånger har Daniel Ionescu, Vera Jonasson, Axel Ullman, Ebba Högberg Wadenius, Lo Broberg och Malva Flyman Mattsson skrivit texterna till. Musiker som Jojje Wadenius, Lars Demian, Dan Viktor och Christoffer Lundqvist har hjälpt till med musiken och den sistnämnde sköter också produktionen till viss del med sin portabla inspelningsstudie.

Sedan börjar sången. De tio låtarna handlar om allt från kärlek (den är pirrig) och kompisar (vill man ha) till hundbajs (äckligt) och galonbyxor (det värsta man vet). Men de handlar också om barnens tankar kring miljön och ojämlikhet i världen.

Alla barnen som medverkar ska sjunga solo, de textpartier som de har bidragit med själva och alla är med i körsången. Några högre än andra.

Det fanns också en tanke på att låta de allra minsta på förskolan - tvååringar - vara med och sjunga. Men...

– De kanske är lite för små, säger Christoffer Lundqvist.

– Ja, jag provade och tränade med dem igår, säger Anders Nisse Mattsson, men de tittade mest åt ett annat håll.

Då fungerar det bättre med sexåringarna.

Har ni något gruppnamn?

– Ja, Mullegruppen, säger Ebba Högberg Wadenius.

– Nej, nu har vi slutat Mulleskolan, säger Lo Broberg.

Så, nej, inget gemensamt gruppnamn. Ännu.

Skivan beräknas vara klar till hösten, det är Christoffer Lundqvist - ja det är han som spelat i Brainpool och numera med Per Gessle - som ska fila ihop sången med musiken och paketera allt till en skiva.

Ur sångerna:

En kompis behövs för att man ska få hjälp!

Om man vill leka, bygga koja eller så.

Har man ingen kompis så kan man inte leka. Man kan aldrig åka skidor, det går inte då.

/.../

En snäll och bra kompis vill jag ha. Åååå! En kompis ska man ha!

Ur sången: Kompis!!!

Jag gillar inte när fåglar bajsar ner en människa. En gång fick min mamma fågelbajs på sin mössa. Hon fick bara tvätta håret superlänge tills hon skulle jobba. Och det tog nästan hela dan. Hon hade bajs i håret.

Och jag dör, jag dör, jag dör om du säger hundbajs. Gud vad äckligt. Gud vad äckligt.

Ur sången: Bajs

Kärlek är att tycka om nån annan

Då känns det bra

Man blir på gott humör av att älska varann

Det är pirrigt och man blir gla'

Blygsamt kan det va

första gången förstås

När man har klätt sig riktigt fin

Man kan också älska grejor och mat

Ur sången: Kärlek

Många barn är bruna på Menorca

Och husen på Lanzarote, oj! Va höga.

Några dom va vanliga men de flesta jättehöga

människorna va bruna och lite glada. Alla människor är olika. Alla människor

Svarta o vita o blonda, bruna o orangea.

/.../

Min pappa han flyter jättebra

han har en tjock, tjock, tjock mage

ja, den e tjock, jättetjock.

Ur sången: Lika eller olika

Författare: Per Ek
Publicerad 11 juni 2009 15.41
Uppdaterad 11 juni 2009 15.41

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu