Polititikerna oeniga om hur kulturmiljonerna ska användas

Lund.
Politikerna hade planerat att satsa femton miljoner kronor per år på kulturhuvudstadssatsningen fram till och med 2014.

Men nu är det oklart om alla pengarna ska betalas ut.
– Visst vill vi satsa på kulturen men den ekonomiska krisen är inte över. Det är ännu för tidigt att säga hur vi ska göra. Vi ska diskutera den kulturpolitiska strategin i kommunstyrelsen och kommunfullmäktige, sedan får vi bestämma hur vi ska gå vidare, säger kommunalrådet Tove Klette (FP).

Kommunalrådet Mats Helmfrid (M):
– Vi måste få deppa inte först och sedan avsluta kulturhuvudstadsarbetet. Därefter ska vi ha både informella och formella diskussioner om hur vi ska gå vidare.

Både Klette och Helmfrid vill ge sex sju miljoner av de femton miljonerna till LitteraLund, körfestivalen och scenkonstbiennalen. Mer vill de inte lova.
– Jag tycker det vore roligt om vi kunde genomföra något av ungdomsprojekten. Projekt som Kulturinkubatorn kan vi genomföra om vi får EU-pengar. Men vi har också mycket annat på idrottsområdet som kostar, säger Helmfrid och nämner det nya badhuset och arenan.

Socialdemokraterna vill att de sammanlagt 75 miljonerna betalas ut.
– Från vår sida är det solklart att det ska göras en bred satsning på kulturen. Det är jättefarligt från politikernas sida att säga ”nej, blir vi inte kulturhuvudstad ska pengarna in i den allmänna konkursen”. Det vore att skicka fel signaler till de kulturarbetare som ligger i startgroparna, säger oppositionsrådet Anders Almgren (S).

Fler artiklar om Lund kulturhuvudstad 2014

Författare: Jan Samuelsson
Publicerad 8 september 2009 22.51
Uppdaterad 8 september 2009 22.51

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu