Så vill oppositionen satsa i Lund

Lund.
Satsa på skola, omsorg och spårvagn men också fler jobb. Det föreslår den rödgröna oppositionen som nu ställer krav på att den borgerliga majoriteten öppet redovisar konsekvenserna av kommande budget.

Redan för en månad sedan påbörjades arbetet med att ta fram budgeten för 2012-2014 i Lunds kommun. I juni ska det finnas ett klart förslag till beslut.

Den borgerliga majoriteten har aviserat att förvaltningarna inte kan kompenseras för kostnadsökningar som inflation, löner och inköpta tjänster.

- Det motsvarar 140 miljoner kronor enligt ekonomiavdelningens egna uträkningar. Det är den sjätte budgeten sedan 2004 som majoriteten lägger fram. Vi trodde att vi skulle slippa fler nerskärningar, säger oppositionsrådet Anders Almgren (S).

Oppositionen vill istället undersöka vad det skulle kosta att nå upp till 2006 års kvalitet. Glappet mellan Lunds höga mål och de ekonomiska förutsättningarna blir bara större och större, menar Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet. De kräver nu en öppen konsekvensbeskrivning av budgeten. Annars blir det återremiss i juni.

- Om man kräver nedskärningar och effektivisering måste man veta vilka konsekvenserna blir, säger Emma Berginger (MP).

- Vi accepterar inte att majoriteten bara kör på, säger Anders Almgren.

Den rödgröna oppositionen vill satsa framåt. Trots att pengarna saknas. För att realisera Lunds höga mål krävs skattehöjningar.

- Ja, som det ser ut just nu krävs ökade intäkter. Men om det handlar om 40, 20 eller 15 öre vet vi inte än, säger Anders Almgren.

Författare: Anne Aobadia
Publicerad 8 juli 2011 10.11
Uppdaterad 8 juli 2011 10.11

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu