LUND. Patienten hade flera självmordsförsök bakom sig och fick vård, både för sin psykiska sjukdom och för skadorna som självmordsförsöken hade orsakat. Efter sjukhusvistelsen gick flytten till ett korttidsboende.
I början på november 2010 berättade patienten att denne var på väg in i en ny svacka och att denne därför ville ha en riktigt snabb telefontid med sin läkare. Svaret blev att patienten inte kunde få en sådan tid förrän tjugo dagar senare.
När dessa dagar hade gått talade läkaren med sjuksköterskan på korttidsboendet, men tog aldrig någon kontakt med patienten själv. En vecka senare avled patienten efter ett nytt självmordsförsök.
Socialstyrelsen konstaterar nu att vården har brustit på en rad punkter.
Myndigheten skriver bland annat att det är ”anmärkningsvärt att patienten inte erbjöds snar kontakt med anledning av patientens försämrade psykiska hälsotillstånd”.
Vårdgivaren kritiseras också för bristande dokumentation och planering i ärendet.
I sitt beslut kräver Socialstyrelsen att Region Skåne vidtar åtgärder för att undvika att en liknande situation uppstår igen.
Bland annat ska psykiatrin redovisa hur man i framtiden ska säkerställa tillgänglighet och korrekt dokumentation i vården.
Region Skåne ska också se till att individuella planer erbjuds när enskilde behöver insatser både från sjukvården och från socialtjänsten.