Snudd på rekord när landets bästa jazzgig firade tjugo år

Lund.
1990 såg det mörkt ut för jazzen i Lund. Kvällskonserterna lockade få. Men då fick Pål Eriksson från musikföreningen Plektrum en idé – jazz på brunchtid. Nu har denna institution hållit igång i två decennier.

Kön sträckte sig från Mejeriet och ända ut i korsningen vid Stora Södergatan. Men så var det också ett riktigt allstar-band, under ledning av Lunds mesta trummis de senaste tjugo åren, Måns Block, som skulle spela.

Inne i ett fullsatt Mejeriet sken jazzbrunchens grundare Pål Eriksson som en sol. Idén, som han fick efter en USA-resa 1990 – jazz på dagtid – blev succé och en långkörare.

– I början var musikerna lite tveksamma ... spela på dagtid, liksom. Kan det fungera? Men nu hör jag många som säger att detta är Sveriges bästa jazzgig.

Och det är sådant som håller igång en jazzarrangör.

– Vi får så mycket kärlek tillbaka från dem som spelar här, det är fantastiskt, säger Pål Eriksson, som fortfarande är i högsta grad involverad i programmet.

Bakom står musikföreningen Plektrum, som drivs med i huvudsak ideella krafter. En av dem är Annika Johansson.

– Det här kan nog vara publikrekord, sade hon och tittade ut över ett fullsatt Mejeriet.

Många, många lördagar de senaste elva åren har hon varit här och jobbat för att brunchen ska bli av.

– Vi har många stamgäster, alltid vänlig stämning. Publiken är blandad – många yngre, inte enbart den vanliga jazzpubliken, säger Annika Johansson.

I logen, en trappa upp bakom scen, minns Måns Block några av sina – och andras – spelningar på Mejeriet.

– Min första spelning var med ett band som hette Sloppy Joe, på någon slags ungdomsdisko, berättar han.

– Det var stort. Om jag jämför hur nervös jag var då med idag, det är bara en bråkdel numera.

Fast det var inte första gången Måns Block var på Mejeriet. Han och en kompis lyckades – trots att åldern inte riktigt var inne – krångla sig in redan på invigningen 1987.

– Och sen jobbade jag som bandbokare här en period, när Pange [Öberg, reds anm] slutat. Det blev min ingång till musik-Sverige, berättar Måns Block.

Musikföreningen Plektrum

Bildades 1973 och var en av de drivande krafterna bakom skapandet av Mejeriet i mitten och slutet av 1980-talet. Under Mejeriets första år höll konserterna högsta internationella klass: Miles Davis, Chick Corea, Dizzy Gillespie, Bill Frisell och många andra spelade på Mejeriet.

1990 började traditionen med jazzkonserter vid lunch på lördagar. Vanligen ordnas runt tjugo sådana bruncher om året.

I Måns Blocks tillfälliga jubileumsband ingick förutom honom själv: Mats Ingvarsson, Mathias Landæus, Petter Lindgård, Peter Zimny, Fredrik Kronkvist, Jason Diakité, Svante Lodén och Miriam Aïda.

27 läsare har reagerat på denna artikel.

85% är glada"

0% är likgiltiga"

0% är nyfikna

14% är arga


Hur reagerar du på "Snudd på rekord när landets bästa jazzgig firade tjugo år"?

Författare: Eskil Fagerström
Publicerad 15 november 2010 18.11
Uppdaterad 15 november 2010 18.11

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu