Starka reaktioner på ”slavhandeln”

Lund.
– Det som hänt är större än att fyra studenter klätt ut sig. Det finns en miljö vid Lunds universitet som tillåter sådant här. Jag hoppas att fler nu ska förstå vad det handlar om, säger Maria Chowdhury, studentombud i Lunds Universitets Studentkårer (LUS).

Maria Chowdhury arbetar med diskrimineringsfrågor på i studentvärlden. Hon hjälper studenter som upplever sig diskriminerade och informerar om diskriminering.

Hon reagerade starkt på nyheten av slavhandeln.

– Jag får rysningar. Hur har man kommit på den här idén? Visst, alla kan få knasiga idéer i våra huvuden men de stannar ju där och förverkligas inte. Det är sorgligt att det gått så långt att de här fyra studenterna har kunnat sitta och planera sin slavhandel utan att någon av dem sade stopp. Och att ingen på Hallands reagerade när de var där, säger Maria Chowdhury.

För en tid sedan deltog Maria Chowdhury i debatten kring Lundaspexarnas traditioner.

– Efteråt kom några fram och sa ”det är bara skämt, lite antisemitism och lite homofobi får man räkna med”. Jag upplever att många inte riktigt förstår att det inte är roligt att skratta åt händelser där människor har dött. Det är ett jätteproblem och verkligen obehagligt. Vi har inte kommit tillrätta med diskrimineringen.

Hon beskriver Lunds universitetsvärld som väldigt traditionsfylld och att många i den upplever det positivt och hör till att man lever som i en bubbla.

– Man ser inte riktigt att det man gör i bubblan får konsekvenser i omvärlden. Det jag hoppas ska komma ut av den här händelsen är att fler verkligen ska förstå vad det handlar om. Att fyra studenter klär ut sig till slavar och slavhandlare är större och bredare är en enskild händelse i studentvärlden. De är inte avvikande och unika, det finns en miljö vid Lunds universitet och i studentlivet som tillåter och accepterar sådant här, säger Maria Chowdhury.

Anders Neergaard, docent i sociologi, menar att Lunds studenter har ”en lång lina av klavertramp som går tillbaka till 30-talet”.

– Spexmiljön och det studentikosa ger en möjlighet att uttrycka, medveten eller omedveten, rasism. Det ger ett skyddande paraply så att man kan göra en rolig grej av sina föreställningar av andra människor, man känner sig befriad att ta ansvar, säger Anders Neergaard.

Fler artiklar om "Slavauktionen" i Lund

Författare: Jan Samuelsson
Publicerad 20 april 2011 13.40
Uppdaterad 20 april 2011 13.40

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu