Storaffärer skapade vd-karusell

HSB Malmö

Bygget av Turning Torso gav inte bara Malmös stadsbild en ny profil utan skapade även en intern kris inom HSB Malmö som ännu inte avklingat.

Johnny Örbäck, tvingades avgå som vd för HSB Malmö den 8 april 2004 för att den 12 december i fjor dömas till fängelse för att ha lurat HSB Malmö på 22 miljoner kronor i samband med en annan fastighetsaffär.

Efterträdaren Greg Dingizian har fått beröm för att han räddat HSB Malmös ekonomi och kritik för att en stor fastighetsaffär med Akelius Fastigheter skulle ha gett honom nio miljoner kronor enligt ett hemligt bonusavtal. När bonusavtalet med HSB Malmö avslöjades i maj 2004 valde Greg Dingizian att avstå från miljonerna. Nu tvingas han försvara det avancerade skatteupplägget bakom affären med Akelius sedan transaktionen, som gick via ett holländskt bolag, underkänts av Skatteverket.

– Jag försökte rädda varje krona och gjorde samma skatteupplägg som många andra, även statliga Eniro, säger Greg Dingizian.

Hans efterträdare Lars Danielsson tvingades avgå den 24 januari i år. Vd-karusellen och maktkampen inom HSB Malmö har även lett till att såväl Alf Gustavsson som hans företrädare Anders Nord tvingats avgå som styrelseordförande.

Till HSB Malmös årsmöte den 26 april föreslås den tidigare bankdirektören Lennart Haglund som ny ordförande.

I Lund tvingades i förra veckan HSB Skånes vd Roy Hansson och styrelseordförande Larry Andow avgå efter Sydsvenskans avslöjanden om dyra fallskärmsavtal och lyxbilar samt hyresrabatter till närstående.

HSB Skåne har flyttat fram sin årsstämma till den 24 maj för att ge valberedningen tid att ta fram förslag till en helt eller delvis ny styrelse.

Relaterade artiklar

Författare:
Publicerad 10 april 2008 21.12
Uppdaterad 11 april 2008 01.30

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu