Terapeuten lockade klienter att betala för falska bolag

Lund.
Samtalsterapeuten Peter Kamath utger sig för att hjälpa människor i kris. Men flera klienter anklagar honom för att ha utnyttjat sin förtroendeställning och fått dem att investera hundratusentals kronor i fiktiva bolag. Två fall utreds just nu av åklagarmyndigheten i Malmö. Andra har lagts ner i brist på bevis. Sydsvenskan startar idag en granskning av en lukrativ men okontrollerad bransch.

LUND. Sydsvenskan har varit i kontakt med nio personer som träffat Peter Kamath i rollen som terapeut. Enligt dem har Kamath gett ett mycket positivt första intryck. Han kallar sig för chefsterapeut i annonser och utger sig för att ha expertkunskaper inom flera olika områden.

Men bilden av Peter Kamath som ett stöd i svåra stunder har förändrats efterhand. Han tar inte bara betalt för sessioner, utan även för de gånger klienterna lämnat meddelande på hans telefonsvarare. Inte sällan skriver han bindande kontrakt med tre månaders uppsägningstid.

Flera klienter vittnar också om hur Peter Kamath, när förtroendet varit som störst, bytt roll från terapeut till ekonomisk rådgivare. De har liknande berättelser om hur Peter Kamath sålt in affärsidéer genom att skissa upp bolagskonstellationer och prata om fördelarna med att leasa en bil genom bolagen.

Sydsvenskan har tagit del av insättningsavier på hundratusentals kronor som klienterna säger skulle gå till att starta nya företag. Även Skatteverket och Ekobrottsmyndigheten har reagerat över hur Peter Kamath under lång tid tagit emot stora kontantinsättningar utan redovisning eller skatteinbetalningar.

Några företag har aldrig registrerats.

Polisanmälningar har lagts ner eller fastnat i åklagarmyndighetens byråkrati.

I dagens avsnitt berättar vi om klienter som farit illa i den okontrollerade terapibranschen.

Relaterade artiklar
4 läsare har reagerat på denna artikel.

0% är glada"

0% är likgiltiga"

0% är nyfikna

100% är arga


Hur reagerar du på "Terapeuten lockade klienter att betala för falska bolag"?

Författare: Jens Mikkelsen
Publicerad 11 januari 2012 12.14
Uppdaterad 11 januari 2012 12.14

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu