Toppforskare kommer tillbaka till Lund

Lund.
Kemiprofessorn Sven Lidin, 48 år, kommer tillbaka till Lund universitet. Han är Sveriges främsta forskare i oorganisk kemi och ska bygga upp en forskarmiljö kring materialvetenskaper och oorganisk kemi i Lund.

LUND. Forskning som knyter an till både Max IV och ESS. Rekryteringen är en del av Universitetets satsning för att locka toppforskare.
– Oorganisk kemi handlar om döda ting - mineraler, metaller och andra påtagliga ting. Det gäller att hitta kombinationer av material som ger bättre egenskaper. Just nu arbetar jag med termoelektricitet. Det vill säga förmågan hos ett material att skapa elektricitet ur en värmeskillnad eller tvärtom, säger Sven Lidin.
– Man kan till exempel använda spillvärme från ett avgasrör och ladda bilbatteriet med det. Tekniken finns idag i laptops, portabla kylskåp och i restaurangernas kylplattor för mjölk. Men de materialen är väldigt ineffektiva idag. Det finns ett stort utrymme för förbättringar.

Sven Lidin är 48 år gammal och kommer från ursprungligen från Lackalänga. Han disputerade i oorganisk kemi i Lund 1990 och blev professor vid Stockholms universitet 1996. Han håller på att avveckla sina åtaganden i Stockholm.
– Det kommer att ta ett år minst. Vid årsskiftet räknar jag med att arbeta 75 procent i Lund.

Fler artiklar om Max IV

Författare: Anne Aobadia
Publicerad 23 september 2009 08.05
Uppdaterad 23 september 2009 08.05

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu