Valborgsfirandet startade tidigt

Lund.
Rekordmånga festade i stadsparken under lördagen. Polisen och kommunen uppskattade att det rörde sig om uppåt 25 000 personer.

Parken påminde under hela gårdagen mer om en festival typ Roskilde än om en stadspark.

Överallt i det kompakta folkhavet syntes vimplar och flaggor, utplacerade för att agera riktmärken för vänner om var man sitter någonstans.

Och det behövdes, för mobilnätet var så gott som helt utslaget stora delar under dagen.

Parken dignade av festglada människor med ölburkar, bag inbox-vin och medhavna picnic-korgar. Många grillar, andra spelar kort eller kastar freesbee.

En besökare delar ut tejp:

- Det står "Det er for vildt" och det är det ju, säger Emelie Linder som hittade tejpen för en tia i en affär.

- Jag sätter tejp på alla som vill ha, för nu är det party, fortsätter Emelie Linder.

Parkindentent Lars Brobeck kallar firandet "Sveriges största spontana fest" och berättar att de första besökarna var på plats redan klockan 6.15 i morse.

- Det var tidigt, men de ville väl försäkra sig om att få en bra plats nära scenen.

Mitt på dagen anlände alla idrottsungdomar som ska städa parken. Ett av gängen var KFUM Lundagård.

- Vi har 16-17 tjejer här som ska städa, berättar tränare Magnus Persson.

- Det är ett riktigt slitgöra men vi får bra betalt. 15000 kronor får vi för besväret. Det ska gå till en resa till Barcelona i sommar där vi ska vara med på en handbollsturnering.

Totalt städar 145 ungdomar från olika idrottsföreningar.

Vid 12-tiden uppskattade polisen att cirka 20 000 personer var i parken. Senare under dagen uppdaterades siffran till 25 000. Rekord för stadsparken.

- Vi tror det blir mer fylla nu efter lunch, men än så länge är det lugnt, sade polisens insatschef Christer Johansson på förmiddagen.

Mycket riktigt. Redan vid klockan 16 var det fullbelagt i polisen fylleceller. I runda slängar rör det sig om ett femtontal personer som fick sova ruset av sig inne hos polisen. utöver

Polisen fick även in ett antal rapporter om fylleslagsmål runtom i Lund samt en handfull ringa narkotikabrott.

- Men det handlar inte om några större incidenter under dagen. Vi har inte haft några grova misshandlar idag eller stölder, säger Lundapolisens inre befäl Cecilia Qvarnström vid 23-tiden.

Under lördagskvällen var det fortfarande massor av ungdomar kvar i parken. Men då kunde de knappast räknas i tiotusental. Dock fanns en hel del spår kvar av det rekordsiffriga besökarantalet i form av burkar, engångsgrillar och kasserade brassestolar.

På söndagsmorgonen kunde lundapolisen rapportera att ett tiotal personer omhändertagits för fylleri under natten. Två personer greps misstänkta för misshandel efter bråk på Mejeriet och på Malmövägen.

Enligt sydsvenskans reporter påminde Stadsparken på söndagen om en soptipp.

Relaterade artiklar
1028 läsare har reagerat på denna artikel.

63% är glada"

8% är likgiltiga"

3% är nyfikna

24% är arga


Hur reagerar du på "Valborgsfirandet startade tidigt"?
blog comments powered by Disqus

Författare: Katarina Ström Melvinger, Peter Zupanovic
Publicerad 2 januari 2012 11.15
Uppdaterad 2 januari 2012 11.15

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu