Var pluggar man mest och fikar bäst i Lund?

Lund.
Vad är UB? Vad gör man på nation? Kan man åka skridskor i Lund? Sydsvenskan fångade två novischer och lät dem peppra två rutinerade Lundastudenter med sina frågor om livet i Lund.

De träffas i Lundagård, framför ”det stora huset som ser ut som en borg”. Novischerna Felicia Mendahl Ingelman och Martin Persson Thurén har fått noggrann vägbeskrivning.

– Jag har bara lärt mig hitta hemifrån till skolan. Det har varit lite prio ett, säger Felicia Mendahl Ingelman som nu varit Lundabo i två hela dagar.

Det är Europastudier som lockat henne från Göteborg. Martin Persson Thurén kom från Linköping för två veckor sedan. Han har hunnit installera sig i huset han delar med fyra andra studenter. Nästa vecka börjar studierna i kriminologi.

– Jag har aldrig varit i Lund, eller knappt i Skåne tidigare. Jag såg framför mig en stad fylld med bara studenter. Men jag har faktiskt sett många vanliga människor här också, säger han.

Tillsammans ska de två få en grundkurs i studentliv av de rutinerade studenterna Frida Malmgren, som läser till psykolog, och Jan-Erik Kylänpää, juriststudent.

– Kul att ses! Vi går en sväng, upp mot UB, säger Frida Malmgren, student sedan 2003.

– Vad är UB, undrar Felicia Mendahl Ingelman och får snabbt veta att det är biblioteket med stort B.

Född och uppväxt i Lund känner Frida Malmgren staden utan och innan. Det dröjer inte många sekunder förrän första konkreta tipset, om Edens bästa kaffe, kommer. Sedan kommer de i strid ström. Kulturen, karnevalen, bastun på AF-borgens tak, Skissernas museum, mikrovågsugnar, Delphibadet, sångböcker, Willys, andrahandsbokhandlar, Botan.

– Bo i korridor. Det är där man får vänner för livet. Och engagera er. Man måste prova på något som studentlivet erbjuder. Annars har man inte varit student i Lund. Börja på nationerna, där är det enkelt att komma med i gemenskapen, säger Frida Malmgren.

Det var just på Östgöta nation som Jan-Erik Kylänpää tog sina första steg in i studentvärlden, nästan på dagen för fem år sedan.

– Första gången hjälpte jag till i köket och lagade lunch. Sedan fortsatte jag att jobba på nattklubben. Idag är jag bland annat aktiv i Akademiska föreningens Studentaftonsutskott och Toddyspexarna.

De äldre studenterna dukar fram studentlivets smörgåsbord så att novischerna knappt vet var de ska börja.

Martin Persson Thurén saknar ändå något.

– Kan man åka skridskor här?

– Ja, det finns säkerligen någon obskyr studentförening som håller på med det, säger Frida Malmgren.

60 läsare har reagerat på denna artikel.

51% är glada"

25% är likgiltiga"

6% är nyfikna

16% är arga


Hur reagerar du på "Var pluggar man mest och fikar bäst i Lund?"?

Författare: Sandra Stendahl
Publicerad 2 september 2011 23.31
Uppdaterad 2 september 2011 23.31

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu