För tio år sedan fanns det 71 barn under tio års ålder i Stångby. Idag är de 387 och antalet ökar stadigt.
Enligt den senaste översiktsplanen kan uppemot 2 250 nya bostäder byggas i Stångby under de närmaste 20 åren. Ingen av de andra orterna utanför Lund är i närheten av den utbyggnadstakten.
– Stångby är en föregångare till den utveckling vi försöker få igång i Dalby. Det är ett stationssamhälle med fantastiska möjligheter, säger Christer Wallin (M), ordförande i byggnadsnämnden.
Kraven är stora på kommunen att hänga med i fråga om service. Det är ett pussel som måste läggas och förutsättningarna kan när som helst förändras av konjunkturläget.
– När byggherrarna har fått bygglov har de tio år på sig och de kan starta precis när de vill. Nybyggnation är väldigt konjunkturkänslig och om de inte får sålt så väntar de med nästa område. Det är väldigt svårt att förutse. När de väl sätter fart så går det fort, säger Lars Hansson (FP), ordförande i barn- och skolnämnd Lunds stad.
Längre fram väntar behovet av en högstadieskola men när den kan öppna vet ingen säkert.
– Högstadieskolan är bekymret. Det går inte att starta med en klass, det krävs minst två klasser. Det finns planer på en högstadieskola men om den kan stå klar till 2016 det vet vi inte. Marken är utarrenderad nu och det pågår förhandlingar om att få loss tomten, men det ser hoppfullt ut.
Till höstterminen öppnas en ny skola i Stångby.
– Nu i höst invigs Kulparksskolan, då frigörs lokaler för förskola på Stångby paviljongskola. Då blir det gott om plats under ett antal år. De äldre barnen går på Lerbäcksskolan i dag och det kommer de att fortsätta göra ett antal år framöver, säger Lars Hansson (FP).
Hittills har skolan hållit för trycket.
– Vi har hela tiden haft plats för barnen och det som är lite unikt är att Stångby paviljongskola stod på plats innan bostäderna runt om dök upp. Där fungerade planeringen. Vi har hela tiden en dialog med byggherrarna så att det händer i rätt ordning, men det är en utmaning, säger Lars Hansson (FP).
Även om det mest är barnfamiljer som flyttar in i de nybyggda områdena så finns det alltid en grad av osäkerhet i samhällsplaneringen.
– När det föds barn i befintliga områden då har vi bra koll, men det är svårt att planera vid nybyggnation som kommer explosionsartat eller vid generationsväxlingar.