Annons:
onsdag 22 maj 2013
Annons:

Vi synar Genarp

Lund.

Barnfamiljerna har börjat upptäcka byn. Men företagen hittar inte hit, trots att det finns mark som väntar på att bebyggas.
Byarna kring Lund expanderar, men för Genarp går det långsamt.
– Kommunen måste satsa mer på näringslivet för att byn ska leva, säger Arne Olsson, som är ordförande i Genarps byalag.

Annons:

Lunds kommun satsar på att expandera byarna i öster.

Dalby får den ledande rollen, och sedan följer Veberöd och Södra Sandby. Där ska det bland annat byggas många nya bostäder och kollektivtrafiken ska utvecklas.

Men för Genarp ser planerna annorlunda ut. Byn har ett jämnt inflöde av barnfamiljer, lagom för att samhällsservicen ska kunna upprätthållas i byn. Arne Olsson tycker att företagandet i Genarp är en mycket viktig faktor för att byn ska expandera.
– Vi har mycket industrimark som företag skulle kunna vara intresserade av, säger Arne Olsson.

Han tror att det skulle finnas ett större intresse hos både företag och privatpersoner att flytta till Genarp om kommunen bara marknadsförde byn bättre.
– Kommunen glömmer alltid Genarp känns det som. Vi har blivit kusinen från landet, säger Arne Olsson.

Kommunstyrelsens ordförande Mats Helmfrid (M) håller inte med om att Genarp är bortglömt.

Han menar att kommunen satsar på byn, bland annat genom en kontinuerlig dialog med byalaget och företagarna.
– Vi har intresse av Genarp, men de signaler som jag har fått från Genarpsborna är att de vill att byn ska expandera väldigt försiktigt, säger Mats Helmfrid.

Att kommunen fokuserar mer på expansionen av Dalby och Veberöd beror på flera faktorer enligt Mats Helmfrid.
– De är ju större än Genarp, dessutom har de bättre kommunikationer. Det finns inte samma möjlighet till kollektivtrafik i Genarp, säger han.

Näringslivsenheten på Lunds kommun jobbar bland annat med att marknadsföra kommunen.

Dit kan företag som är intresserade av att starta verksamhet i kommunen vända sig.
– Vi har inga speciella satsningar för att få företag att etablera sig i Genarp. Men när vi får förfrågningar från företag som vill etablera sig i kommunen så presenterar vi ju Genarp också, säger Per Persson, näringslivs- och turismchef på Lunds kommun.

Per Persson har inte märkt av något stort intresse från näringslivet specifikt för Genarp, han får fler förfrågningar om Dalby och Veberöd.
– Varför företagen söker sig dit kan jag inte spekulera i, säger han.

I höst ska kommunen ha näringslivsfrukostar med Genarps företagare. Arne Olsson tycker att det är en bra början.
– Men man måste hålla liv i det, säger han.

Han tycker att kommunen åtminstone borde sätta upp skyltar om att det finns industrimark att använda i byn.
– Vi vill ju inte växa enormt, det är viktigt att behålla bykänslan. Men när kommunen pratar utveckling och framtid får vi inte glömmas bort, säger han.

Arne Olsson tror att det kan få konsekvenser för byn om kommunen inte satsar mer.
– Man är ju rädd att företagen inte ska gå runt och att vi ska förlora underlaget för samhällsservicen, säger han.

Genarp under tio år

2002. Genarp får ett eget högstadium.

2004. Byn får en ny idrottshall. En ny fritidsgård byggs.

2009-10. Nya bostadsområden byggs vid kyrkan och längs Gödelövsvägen.

2008. Fjärrvärmen kom till Genarp (byggdes ut fram till 2010).

2012. LKF bygger nitton radhuslägenheter centralt i Genarp. Inflyttning 2013.

Vårdcentralen fick större lokaler och egen avdelning till BVC.

Häckebergaskolan har byggts till och ska invigas under året.

1960 bodde det 809 personer i Genarp.

Vid årsskiftet 2011-2012 fanns det 3 833 Genarpsbor.

Cirka 250 bostäder planeras för de närmsta tjugo åren.

Annons:
Annons:

Författare: Karin Fallenius
Publicerad 21 augusti 2012 06.30
Uppdaterad 21 augusti 2012 09.05

Annons:
Lund
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Toppnyheterna just nu