Vilt sjöslag vid LTH

LUND. Sydsvenskans kulturpanel var i lördagstidningen överens om att studentlivet knappast höjer Lunds status som kulturstad. Några av omdömena: En intern angelägenhet. Något att inte ta på allvar. Overaller och manschauvinistiska dryckesvisor ger inget.

Så när vi under söndagseftermiddagen åker till sjön Sjön på Lunds tekniska högskolas campusområde för att titta på nollningsproceduren Regattan är det utan förväntningar på en oförglömlig kulturupplevelse.

På ön (Ön?) mitt i Sjön dansar två män och en kvinna till Mando Diaos musik som sprids högljutt från högtalarna på en av kullarna runt Sjön. På sluttningarna runt Sjön sitter några hundra teknikstudenter.

En man med lösbröst utklädd till kvinna passerar. ”Vi ska supa, vi ska supa”, sjunger ett studentgäng som laddar på en gräsplätt intill.

DJ:n skickar ut en mikrofon till trion på ön, som berättar att de flyttade dit i tisdags kväll och målade telefonkiosken där i fysiksektionens orange färg. De skrålar en ramsa i micken som är omöjlig att uppfatta. Runt honnörsbordet, där nollningsgeneralerna från 2002, 2005, 2006, 2007 och 2008 sitter, skrattar de fem männen friskt. En av dem tappar upp några droppar ur bag-in-boxen märkt vodka.

Inför starten på regattan kompletteras blåsten av ett hällregn och det känns som att tre lager inte räcker för att skydda överkroppen. De tjugo domarna som nu tagit sig ut på ön, däribland inspektorn Eva Leire, verkar immuna och fortsätter en gruppdans ackompanjerade av E-type.

Startskottet går. Varje sektion har två deltagare som ska försvara sin farkost samtidigt som de ska förstöra de andras. Lösryckta frigolitbitar, plastdunkar och isoleringstejpbitar flyter omkring. Ekosystemtekniksektionen verkar klara sig bäst, inte minst i slutmomentet att städa sjön efter heatet.

– Använd tänderna, hojtar nollningsgeneralen från 2002.

En datatekniker följer uppmaningen och tuggar loss bitar av frigolit som han spottar i vattnet. En tidskrävande teknik.

När tre heat passerat och tio LTH-sektioner har förstört varandras farkoster är Regattan över.
– Det var mycket jobb med att bygga farkosten. Vi har lagt mycket tid utanför skolan de senaste två veckorna, säger Kajsa Nilsson som pluggar ekosystem på LTH.

Ekobåten hade ett träd i fören och flera stora paket ombord innan den krossades.

Vad är poängen med Regattan?
– Det är skitkul. Att komma samman och stötta är viktigt, säger Kajsa Nilsson.

blog comments powered by Disqus

Författare: Anders Malmström
Publicerad 15 september 2009 08.13
Uppdaterad 15 september 2009 08.13

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu