Mordet på Fosievägen skedde den 31 januari och var det senaste av de sju avrättningslika mord som inträffade i Malmö från och med augusti 2011. Fem av dem under december och januari.
Fallet har letts av en mordutredare från Stockholms länskriminal, som var en av dem som kommenderades till Skåne efter att Rikspolisstyrelsen sett allvaret i situationen i Malmö.
Utöver mordutredare från flera håll i Sverige skickades även ett stort antal uniformerade poliser till Malmö. De skulle visa polisens makt och ingjuta trygghet i Malmöborna. Den insatsen trappades ner något under våren, men kommer att fortsätta flera månader till.
– Vi är nu hela tiden minst sex patruller utöver den vanliga verksamheten. Minst så många kommer vi att vara i vart fall året ut också, säger Patric Heimbrand, biträdande polismästare i Malmö.
Han menar att många poliser i uniform på gator och torg även kan hjälpa till att lösa mord.
– Jag tror att det påverkar allmänhetens förtroende för oss i stort, och det har inverkan på om man vänder sig till polisen och ställer upp och vittnar, säger Patric Heimbrand.
De två män som i dag åtalas misstänks vara uppdragsgivare respektive den som har skjutit 48-åringen. Mordet skedde på en parkeringsplats på Fosievägen dit offret kommit med bil. Motivet till dådet har hittills inte varit känt.
Polisen räknar med att ett tredje fall från mordvågen kommer att gå till rättegång. Det gäller 48-åringen som sköts på Kantatgatan den 3 januari. Polisen tror att mordet var ett misstag, har Sydsvenskan tidigare avslöjat. Det tilltänkta offret var en kriminell man som liknade och bodde i samma trappuppgång som 48-åringen.
Åtal i det fallet väntas inom någon månad, men tidigast om två veckor.