Krisen ska byggas bort

Text: Andreas Persson
Publicerad 1 september 2010 6.30 Uppdaterad 1 september 2010 8.30

Malmö.
Bostadskrisen för Malmö högskolas studenter har gått in i en ny fas. Förra veckan började högskolans internationella studenter anlända till Malmö. Nu börjar deras jakt på studentlägenheter. Och i dag startar höstterminen.

MALMÖ. – Vi är mitt uppe i det mest hektiska nu. Vi har haft ett soffprojekt där vi letat efter folk som kan inhysa studenter. Omkring fyrtio personer har anmält sig och det är nästan fullt nu, säger Therese Kinnberg, Malmö högskolas bostadsadministratör.

För högskolans svenska studenter är bostadskrisen nu mer eller mindre löst. För tillfället bor det 31 studenter i akutboendet som studentkåren öppnade förra veckan.

– Maxtaket är femtio personer. Men det ideala är trettio. Jag pratade precis med en kille som jobbar där som var på väg att köpa fler täcken till studenterna. Detta är personer som inte har någonstans att ta vägen, säger Therese Kinnberg.

Samtidigt meddelar Malmös kommunala bostadsbolag, MKB, och Stadsfastigheter att de bygger 120 nya studentlägenheter i Malmö. Satsningen är redan igång och under sommaren har 35 nyproducerade studentlägenheter invigts vid Sege park. I oktober blir också ett korridorboende med fyra rum klart.

I augusti färdigställdes ett korridorboende på sjunde våningen i studenthuset Rönnen vid Värnhem. Internationella studenter har redan flyttat in i boendet, som har 26 rum med gemensamt kök. Ytterligare 52 korridorrum på våning 8 och 9 ska stå klara under hösten och vintern.

– Det känns bra att kunna erbjuda en redan hårt ansträngd bostadsmarknad nya lägenheter. Vi som jobbar på MKB Student träffar dagligen studenter som är i stort behov av boende. Vi följer marknadens efterfrågan och vår ambition är att bygga fler studentbostäder, säger Hampus Trellid, affärsområdeschef på MKB, i ett pressmeddelande.

– Det är jättepositivt att MKB gör detta. Under det senaste året har de tagit studentbostadsfrågan på större allvar. Men det kunde gärna varit hundra bostäder till, säger Therese Kinnberg.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu